GAZIANTEP/PRAHA Karolína Čepeláková pracuje pro Člověka v tísni. V neděli večer dorazila do tureckého Gaziantepu, který se nachází v blízkosti syrských hranic. Jen pár hodin po jejím příjezdu zasáhla celý region masivní vlna zemětřesení. Počet obětí ke včerejšku přesáhl jedenáct tisíc.
„Osobně jsem nikdy nic takového nezažila,“ říká v rozhovoru pro LN Čepeláková. „Přiletěla jsem asi pět hodin předtím, než se to stalo. Byla jsem dost unavená a nevěděla jsem, co se děje. Moje první reakce byla, že jsem si v hotelu vlezla pod stůl a snažila jsem se rychle vymyslet, co si mám vzít a kam mám jít,“ popsala koordinátorka prvotní momenty, když katastrofa udeřila.
číst dále
PRAHA „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný,“ napsal na sociální síti Facebook v srpnu 2021 předseda poslaneckého klubu tehdy opoziční ODS Zbyněk Stanjura. Jednalo by se prý o trest za to, že si občan pořídil vlastní bydlení. A současně upozornil, že by se vyšší zdanění promítlo do ceny nájmů a doplatili by na to nájemníci.
Dnes v roli ministra financí státu, loni obtěžkaného schodkem přes 360 miliard korun, to vidí trochu jinak. Rizika dopadu na nájemníky však zůstávají.
Vláda hledá každou korunu úspor či vylepšení příjmu a daň z nemovitých věcí, jak zní její přesný název, by mohla podle řady ekonomů včetně členů Národní ekonomické rady vlády i samotného ministra Stanjury aspoň částečně a za určitých podmínek přispět k sanaci rozpočtu a kýžené úspoře 70 miliard korun od příštího roku.
číst dále
Česká politika je nekonečný sitcom. Vláda, která vyhrála volby slibem Zastavíme hrozivé zadlužování, zadlužuje zemi o sto šest. A teprve rok a půl od voleb začíná hledat, kde a jak ušetřit sedmdesát miliard, když schodky přesahují tři stovky miliard ročně. Přitom všechny probírané změny jsou v řádu jednotek, v nejlepším desítky miliard.
Když teď slyšíme Zbyňka Stanjuru mluvit o zvýšení daní z nemovitostí, citujme jeho pár měsíců stará slova pro týdeník Ekonom: „Neznám nikoho ve vysoké politice, kdo by byť jen uvažoval, aby tato daň přešla do sdílených daní. I kdybychom debatovali o jejím zvýšení, tak by to nemělo dopad na státní rozpočet, ale jen na příjmy měst a obcí. To je dle mého bez jakékoliv šance na úspěch. Já s takovým nápadem rozhodně nepřijdu.“ Buďme fér: jen blbec nemění názory. Držíme vládě při hledání úspor palce. Ale smát se jí snad můžeme.
číst dále
Příchod módy dole bez
Takzvaný bezkalhotový trend se objevil již loni na přehlídkách značek Bottega Veneta, Coperni i u Victorie Beckhamové. Pouze v kalhotkách si pak na veřejnost vyšlo hned několik známých krásek. Třeba modelka Kendall Jennerová. Trend podporují i módní editoři a doporučují kalhotky vynést s podpatky nebo válenkami.
ČEKSTAJL, strana 16
číst dále
Předsedou hnutí Andrej Babiš zůstává i po včerejším jednání předsednictva FOTO MAFRA – L. KŘIVAN
PRAHA „Užijte si svět bez Babiše, zapomeňte na mě,“ pronesl předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci po oznámení výsledků druhého kola prezidentské volby. Všechny otázky odrážel. Nechtěl odpovědět na to, zda složí mandát poslance nebo předsedy hnutí, ani říct, zda neskončí v politice nadobro. Pozornost novinářů Babiš upínal k jedinému datu: „Vše se dozvíte 8. února.“ A na to došlo včera.
číst dále
PRAHA Místo odcházejícího prezidenta Miloše Zemana, kterému se nepodařilo splnit si svůj izraelský sen o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, si letos v Izraeli budou podávat dveře poslanci. První devítka tam vyrazí již v neděli. A projdou si i centrálu jeruzalémské policie, opevněnou podzemní nemocnici v Haifě, tunely Hizballáhu či nahlédnou pod pokličku izraelskému plynu. Do Izraele se letos, patrně ještě v prvním pololetí, chystá i šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která chce svou cestu zaměřit na vědu a inovace. V neděli startující návštěvu zákonodárců organizuje i kompletně platí nezisková nevládní organizace ELNET (European Leadership Network) snažící se posilovat vztahy mezi Evropou a Izraelem. LN to potvrdil šéf zahraničního výboru sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09). „Tato účast mi byla nabídnuta na základě dosavadní poskytnuté pomoci České republiky Ukrajině a jejím civilistům,“ řekl LN.
číst dále
PRAHA Pražský vrchní soud rozhodl o odblokování majetku lobbisty Romana Janouška a jeho obchodního partnera Luboše Paška. Ten policie zajistila v kauze Chambon. Mluvčí soudu Kateřina Kolářová uvedla, že rozhodnutí zatím nemůže komentovat, protože není vyhotovené a doručené. Soud oba muže obžalované v kauze osvobodil. Podle odhadů dostanou hotovost, zlato a akcie v hodnotě přesahující 145 milionů korun.
Právě kvůli tomu, že soud už v úterý potvrdil osvobození obou mužů, lze předpokládat, že odsouhlasil i odblokování majetku. Janoušek, Pašek a další tři lidé, mezi nimi i molekulární genetička Soňa Peková, čelili v kauze Chambon obžalobě z toho, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili.
číst dále
PRAHA Opoziční hnutí ANO oddálilo ve sněmovně schvalování novely, kterou chce skupina koaličních poslanců zpřísnit zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky.
Změna zákona o střetu zájmů navržená Jakubem Michálkem má veřejnému funkcionáři nařídit, aby nejpozději do 60 dnů ukončil provozování rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydávání periodického tisku, nebo přestal být skutečným majitelem. „Politik, který vlastní mediální domy, pokřivuje svobodnou soutěž v demokracii,“ říká šéf poslanců Pirátů.
číst dále
Tvářemi ANO budou Alena Schillerová a Karel Havlíček (vlevo) FOTO MAFRA – LADISLAV KŘIVAN (2x)
Dokončení ze strany 1
„Implicitně bych řekl, že to (rezignaci) podám v každém případě,“ řekl již při příchodu na předsednictvo Vondrák, který se stal místopředsedou ANO loni v únoru. A jak avizoval, také udělal. Zároveň navrhl uspořádání programové konference hnutí v Ostravě.
číst dále
Dokončení ze strany 1
Majitel rodinného domku s nevelkou zahradou platí zhruba do jednoho tisíce korun ročně – záleží na obci i lokalitě. I tak by například dvojnásobné zvýšení, zvlášť pokud by zároveň i obce zvedly na místě svůj koeficient, znamenalo pro majitele určitou zátěž.
„Tam, kde majitelé své nemovitosti pronajímají, by to znamenalo bezesporu tlak na zvýšení nájmů,“ uvedl pro LN hlavní ekonom společnosti BH Securities a člen poradního týmu předsedy vlády Štěpán Křeček. „Samozřejmě by se případy individuálně lišily, ale třeba v sociálně slabších lokalitách by to mohl být problém s nárůstem neplatičů, pokud by se celé navýšení přeneslo plně na nájemníky. Daň by se tedy neměla zvyšovat skokově, ale postupně po menších krocích,“ dodává Křeček.
číst dále
PRAHA Vláda včera zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj–Odra–Labe. Zrušení územní ochrany budoucí trasy kanálu fakticky znamená konec tohoto projektu, který prosazoval prezident Miloš Zeman. Vládní koalice se ke zrušení kanálu zavázala v programovém prohlášení.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš z České pirátské strany uvedl, že kanál je od nynějška mrtvý projekt. „Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím,“ uvedl. Zdůraznil, že uvolněné pozemky bude možné využít pro smysluplný rozvoj obcí.
číst dále
Covidové dotace: dvojice obrala stát o miliony
PRAHA O téměř 7,5 milionu korun připravila stát dvojice z Prahy podvodem s dotacemi za pandemie nemoci covid-19. Peníze ze státní podpory pro podnikatele získávali podvodníci na fiktivní mzdy pracovníků ve svých masážních salonech.
Oba stíhaní – muž a žena – uzavřeli se státním zastupitelstvím dohodu o vině a trestu. Byli tak už odsouzeni. Muž dostal trest dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky a žena rok vězení s odkladem na tři roky a zákaz činnosti. Oba mají také společně nahradit celou škodu. Za pandemie byly po určitou dobu některé provozovny služeb, podobně jako třeba obchody, restaurace či divadla a kina, z nařízení státu uzavřeny, aby se zamezilo šíření covidu-19. Podnikatelům stát kompenzoval v programu Antivirus mzdy zaměstnanců uzavřených provozoven. A právě toho zneužili zmínění obžalovaní. čtk
číst dále
Pracovnice humanitární organizace Člověk v tísni Karolína Čepeláková přiletěla do Turecka jen zhruba pět hodin předtím, než vypukla vlna zemětřesení. V hotelu měla čas jen v rychlosti popadnout věci, nasadit čelovku a vyběhnout ven.
Pomoc. Češi už poslali Turecku a Sýrii po zemětřesení přes 36 milionů korun. Na místě jsou i čeští specialisté na vyhledávání v sutinách (na snímku uprostřed). Na troskách využívají místní techniku. FOTO ČTK/AP a HZS
LN Kde se právě nacházíte?
číst dále
PRAHA Záchrana lidí z trosek, lékařská pomoc a zajištění základních životních potřeb. To jsou momentálně ty nejdůležitější aktivity, které záchranáři, hasiči a jiné organizace musí ještě v dalších hodinách zajistit v Sýrii a Turecku po vlně zemětřesení.
Na pomoci v zasažených oblastech se podílí také mezinárodní humanitární organizace. Mezi nimi například ADRA, která v Sýrii působí od roku 2013 kvůli stále trvající občanské válce. V prvních dnech zajišťuje zejména dočasné ubytování, vodu, potraviny, přikrývky a matrace.
číst dále
WASHINGTON/PRAHA Jakkoli celé Spojené státy nemluvily v minulých dnech téměř o ničem jiném než o čínském balonu, ve včerejším projevu prezidenta Joea Bidena o stavu Unie se zahraniční politika objevila spíš okrajově. Na prvním místě byly USA – podobně jako u jeho republikánského předchůdce Donalda Trumpa.
Biden ve svém poselství vyzdvihl ekonomické oživení USA po pandemii covidu a řekl, že nezaměstnanost je nejnižší za posledních 50 let a inflace klesá. Demokracii v zemi podle něj nezlomila ani nešťastná epizoda z 6. ledna 2021, pro kterou se vžil pojem „útok na Kapitol“, a demokraté ji považují za největší ohrožení americké demokracie od konce občanské války (1861–1865).
číst dále
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se včera přijel osobně podívat na zkázu způsobenou zemětřesením na jihu země (snímek je z města Kahramanmaras). Erdogan musí před Turky při řešení této katastrofy prokázat rozhodnost a efektivitu, aby uspěl v nadcházejících květnových volbách, shodují se analytici. FOTO REUTERS
ANKARA/PRAHA Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení v době, kdy se země připravuje na volby v polovině května, ze kterých vzejde nový parlament i hlava státu. O tom, zda se vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana udrží u moci, rozhodne podle analytiků především to, jak se vypořádá se současnou krizí.
číst dále
Do Buckinghamského paláce na setkání s králem Karlem III. se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal až po projevu v parlamentu. Panovníkovi děkoval za podporu Ukrajinců, kteří před válkou utekli do Spojeného království. FOTO REUTERS
LONDÝN/PAŘÍŽ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Vystoupení bylo součástí neohlášené návštěvy Británie, během níž lídra země napadené Ruskem přijal také britský král Karel III.
číst dále
Počet obětí se blíží 12 tisícům
? Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11 700 mrtvých, z toho přes 2600 na syrské straně hranice. Uvedly to včera tiskové agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. V Turecku katastrofa připravila o život 9057 lidí, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan, který včera postižené oblasti navštívil. Zraněných je podle něj téměř 50 tisíc, zřítilo se více než 6000 budov. Podle úřadů se do záchranných operací zapojilo na sto tisíc lidí.
číst dále
Vídeň ruší povinné roušky v MHD
VÍDEŇ Vídeň na konci února jako poslední rakouská spolková země zruší povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě a lékárnách. Podle agentury DPA to včera oznámil starosta Michael Ludwig. Rakouská vláda minulý týden oznámila ukončení všech protikoronavirových opatření nejpozději do 30. června. Povinnost nosit roušky v nemocnicích nebo pečovatelských domech má skončit 30. dubna a podle Ludwiga v tomto Vídeň nebude výjimkou. Vídeň v době pandemie covidu uplatňovala v celostátním srovnání přísnější protikoronavirová opatření a mnohdy je rušila se zpožděním za ostatními spolkovými zeměmi.
číst dále
BRUSEL Evropa zažila třetí nejteplejší leden v historii měření. Oznámila to včera agentura EU pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus. Nejnižší lednové hodnoty navíc dosáhl rozsah antarktického mořského ledu, a to 31 procent pod průměrem.
„Výrazné teplé anomálie byly zaznamenány i v oblasti Špicberků,“ uvedl Copernicus. Nadprůměrné teploty byly také na východě Spojených států, v Kanadě, Mexiku a v pásmu jihovýchod–severozápad přes západní Rusko.
V lednu služba oznámila, že celoroční průměr evropských teplot byl loni druhý nejvyšší v historii záznamů, teplejší byl jen rok 2020. Loňské léto bylo v Evropě dosud nejteplejší a doprovázely jej mimořádně dlouhé vlny veder. V celosvětovém měřítku se rok 2022 zařadil na páté místo.
číst dále
Ačkoli do dvanáctého května, kdy tradičně začne sedmdesátý osmý ročník Pražského jara, zbývá ještě dost týdnů, pro tým mezinárodního hudebního festivalu, prestižního doma i v zahraničí, už zbývá doladit jen poslední detaily. Pavel Trojan tento ročník zažije poprvé v roli ředitele.
Pavel Trojan (38) absolvoval skladbu a dirigování na Pražské konzervatoři, na HAMU vystudoval hudební management a skladbu. Na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro působí od roku 2010. Postupně měl na starosti agendu marketingu, PR a pak se stal tiskovým mluvčím. Od roku 2019 byl náměstkem ředitele a od 1. srpna 2022 je ředitelem festivalu. Na snímku s Veronikou Firkušnou. FOTO PETRA HAJSKÁ
číst dále
Václav Havel po nástupu do funkce prezidenta FOTO OLDŘICH ŠKÁCHA
Jak vypadaly první dny Václava Havla v prezidentském úřadě? S čím vším se musel vypořádat? Na jaké zahraniční cesty se vydal nebo kdy otevřel Pražský hrad veřejnosti? Odpovědi na tyto a další otázky nabízí nový online projekt Knihovny Václava Havla, který ilustruje, s jakým nasazením Václav Havel svou funkci v letech 1989 až 2003 vykonával. Knihovna otevření webu přirozeně načasovala i v návaznosti na aktuální prezidentskou volbu.
Program prezidenta navazuje na interaktivní mapu jeho cest Letem světem s Václavem Havlem a Knihovna VH jej začala uveřejňovat 29. prosince 2022, tedy s odstupem rovných třiatřiceti let od první volby Václava Havla. Paralelně na něj od 26. ledna letošního roku navázala programem prvního prezidenta České republiky, a to vždy den po dni, jak ostatně napovídá samotný název – Den za dnem s Václavem Havlem. Autorem koncepce je Martin Vidlák, který působil dvanáct let v Oddělení monitoringu tisku a dokumentace Kanceláře prezidenta republiky, kde se s kolegy soustředili na prezidentova veřejná vystoupení a s nimi související dokumenty. „Když jsem přešel do prezidentovy exprezidentské kanceláře, Havel si do ní digitální kopie přenesl a po jeho smrti jsem je s jeho předchozím souhlasem přinesl do Knihovny VH. Podotýkám, že jde o dokumenty, které nepodléhaly žádnému stupni utajení. Ty zůstaly v Kanceláři prezidenta republiky. Na většinu z nich už pohlížíme jako na veřejné a prezident sám důsledně stál o to, abychom, co lze, dávali okamžitě na internetové stránky kanceláře,“ říká Vidlák.
číst dále
Už rok trvající válka na Ukrajině vedla v řadě evropských států ke zvýšenému zájmu o bezpečnostní otázky. Téměř všude došlo k výraznému navýšení obranných rozpočtů a dohánění toho, co bylo ve věci modernizace výzbroje řadu let zanedbáváno. Přesto ale stále platí, že armádu tvoří především lidé.
Proto vyvolala před několika dny pozornost zpráva, že maďarská vláda rozhodla o propuštění několika set vysokých důstojníků. Mezi nimi jsou i generálové, většinou ale plukovníci a podplukovníci. Jde zřejmě o největší personální změnu od vstupu země do Severoatlantické aliance v roce 1999. Rozhodnutí vychází z dekretu premiéra Viktora Orbána, který usnadňuje propuštění armádních příslušníků starších 45 let a těch, kteří mají odslouženo 25 let. Cílem je zeštíhlit velení a přizpůsobit ho strukturám běžným v NATO.
číst dále
Poté, co utichla vřava prezidentské volby, začíná se na politickou scénu opět vracet její letitý evergreen: důchodová reforma. Vláda si patrně začíná připravovat půdu pro zvýšení limitní hranice důchodového věku na 68 let. A i když se přitom snaží opatrně našlapovat, počíná si spíše s elegancí slona v porcelánu.
Byť má jít o navýšení stropu, které se potenciálně může týkat dnešních čtyřicátníků a mladších a zdaleka ne všech z nich, ohrožení pociťují i těsně předdůchodové ročníky a opozice si začíná mnout ruce. Namísto jasného představení záměru a jeho intenzivního vysvětlování vláda totiž komunikuje hlavně cestou jednotlivých výroků včetně avíz prezentace jasnějších obrysů reformy někdy na jaře, které se posléze různě dovykládají nebo se stávají námětem sporu i mezi koaličními politiky.
číst dále
Předpovídat cokoli na základě definitivních rozhodnutí Andreje Babiše si troufne jen hazardér. Za prvé nevíme, jak dlouhou budou mít tato definitivní rozhodnutí platnost, a za druhé nelze ani z počínání předsedy ANO moc vyčíst, co je taktika a kam jí míří a co jsou jen nezávazné řeči. Vzpomeňme na Babišovy „dlouhohrající“ etudy na téma chci/nechci se ucházet o post prezidenta. Poté, co se na poslední chvíli do volby přihlásil, se samozřejmě našli tací, kteří zpětně vše do puntíku vysvětlili. Jen se to nikomu nepovedlo dopředu, všichni mudrovali ex post. Patrně nejpřesnější bude odhad, že obstrukcemi nic nesledoval, že se „mu to vyvinulo“.
číst dále
Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom absurdný? To je věta ze závěru filmu Černí baroni: major Haluška (Pavel Landovský) se loučí s vojínem Kefalínem (Ondřej Vetchý). Ta slavná hláška by se teď dala použít v aktualizované podobě: Čo vy si predstavujete pod takým slovom eskalácia?
O eskalaci bojů na Ukrajině se mluví už dlouho. A i když to téma občas poleví, vždy se najde nějaký ruský politik či televizní moderátor, který ho nějakou šíleností přiživí. A vždy to míří k základní otázce. Nejsou západní dodávky účinných zbraní pro napadenou Ukrajinu příliš riskantní? Budou-li tam tyto zbraně proudit, způsobí-li Rusům škody, ba je dokonce přimějí k ústupu (jako tomu bylo loni při použití střel Javelin či raketometů HIMARS), nemůže z toho být víc škody než užitku? Nepřiměje to Rusy k větší brutalitě, k nasazení ničivějších zbraní, ba dokonce k jadernému úderu? Myšleno k použití taktické jaderné munice.
číst dále
Josef Alois Schumpeter FOTO PROFIMEDIA
Včera tomu bylo 140 let, kdy se v jihomoravské Třešti, sice na Moravě, ale v tehdejší rakousko-uherské monarchii, narodil ekonom světového formátu a věhlasu Josef Alois Schumpeter (1883–1950).
Patřil do významné skupiny „rakouských Moravanů“, která zahrnovala takové velikány, jakými byli Sigmund Freud, Gustav Mahler, Karl Kautsky, Ernst Mach, Robert Musil a mnoho dalších. „Rakouským“ ekonomem se stal díky univerzitním studiím ve Vídni na počátku 20. století, „americkým“ ekonomem se stal ve 30. letech po útěku z Evropy před Hitlerem. Byl pravděpodobně jediným ekonomem, který mohl v první polovině 20. století v mezinárodní proslulosti soutěžit s Keynesem.
číst dále
Odpočinek před bojem. Ukrajinský voják nabírá sílu před nástupem na frontovou linii v Doněcké oblasti. Snímek je z 28. ledna. FOTO ČTK/AP
Ruská invaze na Ukrajinu trvá už skoro rok (nebo už skoro dekádu, když se zeptáte Ukrajinců). Šéf Eurasia Group Ian Bremmer se v komentáři pro Gzeromedia.com zabývá tím, proč si obě strany mohou myslet, že jsou ve výhodné situaci s tím, že čas je na jejich straně.
V současné době se hybnost konfliktu mírně zhoupává tu na stranu Ruska, tu na stranu Ukrajiny. Frontové linie se ale v poslední době docela stabilizovaly, získat něco navíc je pro obě strany těžší a těžší.
číst dále
Jiří Hlavenka ve svém facebookovém příspěvku napsal, že by se nový prezident Petr Pavel měl ve své agendě zvýšenou měrou věnovat problematice našich chudších spoluobčanů, tj. starat se o řešení dluhové pasti, do níž zhusta padají, nedostatku lékařů a špatného fungování dopravy v oblastech, kde žijí. Že by se měl stát jakýmsi ombudsmanem chudých. Pavel by totiž podle expertů volby nevyhrál, kdyby se měl spolehnout jen na hlasy voličů stran vládní koalice. Vyhrál díky téměř milionu hlasů od voličů nevládních stran, kteří ho volili doufajíce v to, že zlepší jejich špatnou sociální situaci. Voliče z vládního táboru Pavel uspokojí už jen tím, jaký je: prozápadní, proatlantický a proevropský. Pro nevládní voliče to je málo, očekávají činy v sociální oblasti. Pokud zůstane jen u slibů a hezkých řečí `a la budu za vámi jezdit, pak budou tito voliči nejen zklamáni, ale budou se cítit podvedeni. Proto Jiří Hlavenka doporučuje novému prezidentovi vzít vážně sociální agendu.
číst dále
I když v meziročním srovnání let 2021 a 2022 ceny ojetých aut stouply, v závěru loňského roku přece jen nastal pokles. Nejspíš tak končí několikaletý nezvyklý trend prudkého zdražování ojetin. Lepší by mohl být i výběr. Vše ale závisí jak na dalším vývoji ekonomiky, tak i na výrobě a prodeji nových modelů.
Na trhu s ojetými vozy dochází v posledních letech k neustálým změnám. Hodně zdražovaly, což bylo dáno jejich nedostatkem, ale také dramaticky rostoucí cenou aut nových, která se prodávají jako zánovní. Pokračoval tak trend započatý již v době epidemie covidu.
číst dále
PRAHA V Česku je poprvé od března 2018 více lidí bez práce než volných míst. Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Lednový nárůst byl nicméně podle ekonomů očekávaný a způsobuje ho zejména konec sezonních prací, které není možné vykonávat v chladném zimním počasí. Část jich přitom očekává, že vyšší nezaměstnanost přispěje k takzvané normalizaci pracovního trhu.
„Trh se sice trochu ochlazuje, avšak nadále zůstává přehřátý, byť o něco méně než doposud. Ke snižování zaměstnaneckých stavů tak firmy i nyní stále přistupují až jako ke krajní možnosti. Obávají se totiž, že by nemusely nové vhodné zaměstnance dostatečně rychle najít, až ekonomika oživí,“ řekl LN hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Obecně jde podle ekonomů o zdravý trend zejména pro zaměstnavatele, kteří doposud nemohli mezi uchazeči o pracovní místo příliš vybírat. Navíc stav, kdy je méně nezaměstnaných než pracovních míst, vytváří tlak na růst mezd, a to následně snižuje konkurenceschopnost.
číst dále
FINANCE
FOTO MAFRA – M. POLÍVKA, J. STADLER
PRAHA Tisíce lidí čekaly včera, někteří už dokonce přes noc, ve frontách před pobočkami České národní banky po celé zemi (snímek je z Plzně), aby získaly speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny. Některé pobočky frontu z kapacitních důvodů přes den uzavřely. Speciální bankovku lze získat za nominální hodnotu na pokladnách ČNB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě. Každý zájemce může koupit až pět bankovek, centrální banka jich vydala 200 tisíc.
číst dále
Průměrná sazba hypoték vzrostla na 6,37 procenta
PRAHA Průměrná úroková sazba hypoték v České republice na počátku února byla 6,37 procenta. Mírně se zvýšila z lednových 6,34 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti. Odborníci očekávají, že v nadcházejícím období bude výše sazeb stagnovat. „Rozhodně už nelze očekávat nějaký výraznější růst,“ uvedl například analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
číst dále
V zimě se v Česku prodává méně ojetých aut než v ostatních měsících roku. Nákup má ale řadu výhod, jednou z nich je lepší cena. ILUSTRAČNÍ FOTO ČTK
V zimě se prodává méně ojetých aut než na jaře a v létě. Prosinec, leden a únor jsou nejslabšími měsíci i z hlediska dovozu ojetin do České republiky. Na druhou stranu je zima ke koupi ojetiny více než vhodná. Nepříznivé počasí totiž odhalí víc neduhů, a dává tak zákazníkovi možnost se lépe rozhodnout. Některá „sezonní“ auta navíc bývají v zimě levnější. A letos pomáhá i silná koruna.
číst dále
Rok 2022 přinesl změny v zastoupení jednotlivých pohonů. Zvyšuje se nabídka ojetých elektromobilů, naopak silně poklesl trh s vozy na CNG. A auta s naftovým pohonem už vloni netvořily většinu nabídky, byť jich je stále nejvíc.
Dominance dieselového pohonu na trhu ojetých automobilů v Česku se blíží ke konci. Z dat společnosti Cebia vyplývá, že v loňském roce poklesl podíl ojetin s naftovým motorem o tři procentní body na 49,22 %, o stejnou procentní hodnotu narostl podíl aut s pohonem benzinovým. Jestliže bude tento trend pokračovat, mohou už v průběhu letoška benzinové ojetiny předstihnout v podílu na trhu naftové.
číst dále
Podobně jako v jiných krizových dobách i v současnosti platí, že luxusnímu zboží se daří. A platí to i pro ojeté automobily. Ostatně, vzhledem k situaci na trhu, kdy automobilky kvůli nedostatku dílů raději vyrobí dražší vůz než levnější, je taková situace logická. Takže zatímco třeba u nových vozů mainstreamových značek koncernu Volkswagen došlo vloni k poklesu prodejů, značky jako Bentley nebo Lamborghini, které také do koncernu spadají, si v Česku polepšily. A dařilo se jim i mezi ojetinami.
Podle statistik Svazu dovozců automobilů se vloni do Česka dovezlo 67 vozů Bentley, což je stejná rekordní hodnota jako v roce 2021. Lamborghini s 56 dovezenými ojetinami zaznamenalo v tomto ohledu historický rekord. Totéž platí třeba pro luxusní značku Rolls-Royce, ojetých vozů se slavnou Spirit of Ecstasy na kapotě se vloni do Česka dovezlo jednatřicet. Absolutní rekord zaznamenala i značka Ferrari, ojetých sportovních vozů s původem v Maranellu bylo vloni do Česka dovezeno 110 kusů. Předloni to bylo 102 aut. Do té doby byl nejsilnější rok 2017 s 96 dovezenými ojetými Ferrari.
číst dále
Začínají fotbalu nové časy? V projektu Kings League se z populárního sportu stává (ne)řízená bláznivá show.
Popularita roste. Fotbalová soutěž Kings League si fanoušky našla bleskově. Láká na hvězdy i netradiční formát plný zvratů. FOTO TWITTER – KINGS LEAGUE
Představte si, že minutu před koncem těsně vedete. Vtom soupeřův trenér nechá zastavit hru, vytáhne předem vylosovanou zlatou kartu a ohlásí: „Odteď platí každý gól za dva!“ Nebo na dvě minuty odvolá jednoho z vašich hráčů a vy zůstanete v oslabení. A co takhle penalta, která však není penaltou, ale vlastně nájezdem?
číst dále
BASKETBAL
James posunul po 39 letech bodový rekord NBA
LOS ANGELES LeBron James z LA Lakers je nejlepším střelcem historie basketbalové NBA. Proti Oklahoma City Thunder nastřílel 38 bodů, posunul se na 38 390 a překonal Kareema Abdula-Jabbara (38 387). Bývalý rekordman mu přišel pogratulovat a symbolicky předat míč. Rekord Abdula-Jabbara byl dlouho považovaný za nepřekonatelný. Třetí nejlepší střelec Karl Malone si prodlužoval kariéru až do 41 let a stejně ztrácel 1459 bodů. čtk
číst dále
ČESKÝ JAZYK 9. TŘÍDA
Při sestavování jednotlivých částí textu se procvičíme na tzv. uspořádacích úlohách, v nichž musíme dbát návaznosti vět a odstavců. Tyto zpočátku zpřeházené části sestavíme do logické a celistvé podoby.
Pokud se sami věnujeme psaní nějakého textu, jsme tedy jeho autorem/autorkou, zaměřujeme se v první řadě především na jeho obsahovou stránku.
číst dále
Začneme žánry patřící k literárním druhům epika a próza. Všechny malé děti se po nejrůznějších říkankách a obrázcích v leporelu seznámí s pohádkou, která jim přináší napínavý příběh plný nadpřirozených postav (ježibaba, mluvící vlk, kouzelná víla, čerti, vodníci, draci, trpaslíci), jimž musí čelit hlavní hrdinové (Červená karkulka, Sněhurka, Jeníček a Mařenka, Popelka). Pohádkový svět je plný nereálných míst (peklo, chaloupka z perníku, dno jezera, Země nezemě), magických předmětů (kouzelný prsten, čarodějná hůlka, mluvící zrcadlo, zakleté jablko) a specifických formulí (Bylo nebylo, Za devatero horami a řekami, Byl jednou jeden…).
číst dále
30 lekcí a cvičení k přijímacím zkouškám
Utekl vám začátek seriálu? Předplatné si můžete objednat na tel. 225555533 nebo na internetové stránce www.lidovenoviny.cz/prijimacky. V ceně předplatného je i přístup do digitálního archivu Lidových novin, o žádný díl tak nepřijdete.
číst dále
Všichni si asi pamatujeme děsivé zprávy z loňska o tom, že lidé v EU budou v zimních měsících mrznout kvůli výpadku zemního plynu a ropy z Ruska. Jenže nestalo se tak. A zdá se, že válka na Ukrajině jen urychlila zásadní změny, které EU a další západní země chystaly v energetice. Potvrdil to tento týden i turecký ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol (64). „Rostoucí podíl větrné, sluneční a atomové energie při výrobě elektřiny ve světě může přinést zásadní obrat,“ prohlásil Birol, který je uznávaným ekonomem a energetickým expertem. Zmíněné zelené zdroje v příštích třech letech podle něj dostanou ve výrobě energií vedoucí roli. Jejich používání roste dost rychle na to, aby v budoucnu mohly uspokojit stále větší poptávku po energiích (v roce 2025 téměř 30 tisíc terawatthodin). Čerstvá zpráva IEA uvádí, že podíl energie z větru a slunce na celosvětové výrobě z loňských 28 % za tři roky vystoupá až na 35 %. Stále větší hlad lidstva po energiích IEA zdůvodňuje i změnou klimatu. A jako příklad uvádí Indii, kde vlny nesnesitelných veder vyvolaly obrovskou poptávku po elektřině. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů prý nejvíce poroste v Asii (až o 11,6 %), potom v Evropě (9,4 %) a na americkém kontinentu (5%).
číst dále
Řetězec Albert pokračuje v pomoci Ukrajině. Vzhledem k mrazivému počasí daroval prostřednictvím svého nadačního fondu 450 topných těles v hodnotě 2,1 milionu korun, která směřují do Sumské a Mykolajivské oblasti. Symbolické převzetí daru se uskutečnilo na ukrajinském velvyslanectví v Praze za účasti zástupců ukrajinské ambasády, velvyslance Nizozemska, předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu a ředitele Nizozemsko-české obchodní komory. Dále Albert připravuje dodávku hygienických potřeb za více než milion korun. Albert takto navazuje na loňský dar potravin a hygienických potřeb v hodnotě deset milionů korun.
číst dále
Negližé navrch. Na procházce v New Yorku Bella Hadid. Po éře upnutých legín nabírá módní vyzývavost na obrátkách – tentokrát bez spodního oděvu, sukně či kalhot. Mistryní v trendu záměn a proměn „spodního za svrchní“ nebo ještě jinak byla Vivienne Westwoodová (snímky vpravo, na tom horním právě odešla z Buckinghamského paláce). FOTO GETTY IMAGES
Pamatujete na půvabnou svářečku Alex, hlavní hrdinku romantického trháku Flashdance? V legendární scéně z tanečního konkurzu trsá v upnutém černém body na hit What a Feeling. Nyní jsou nohy holé až ke kyčlím módním hitem ulice. Takzvaný bezkalhotový trend se objevil již loni na přehlídkách značek Bottega Veneta, Coperni i u Victorie Beckhamové.
číst dále
Blíží se první výročí prvního výstřelu stále trvající Putinovy bleskové třídenní války. Vojenské detaily jistě zhodnotí někdo povolanější (moje armádní kariéra se zasekla na hodnosti podporučíka, takže je zřejmé, že v této oblasti nemám valný talent), rád bych se proto dnes věnoval spíše okolostojíčnostem (kteréžto slovo charakterizuje časopis Naše řeč již r. 1925 jako výraz z argotu pražské kavárny – plných 19 let předtím, než Miloš Zeman spatřil světlo světa!). Konkrétně otevřenému dopisu předsedy Všeruského důstojnického shromáždění generálplukovníka Leonida Grigorjeviče Ivašova, který jeho autor zhruba před rokem adresoval prezidentovi a občanům Ruské federace.
číst dále