PRAHA Trh s nájemním bydlením se nachází těsně „před výbuchem“. Aspoň tak lidé z realitního oboru vysvětlují, proč lze na inzertních portálech v současnosti najít čtyřicetimetrovou garsonku i za víc než 30 tisíc korun měsíčně.
K částce je navíc nutné přičíst několikatisícové poplatky za aktuálně rekordně drahé energie. Inzerátů za podobně přemrštěné ceny je ale na realitních serverech mnohem více. A to nejen v Praze, která je tradičně drahá.
„V celorepublikovém průměru ceny oproti loňsku poskočily o deset až 15 procent,“ uvedl pro LN ředitel portálu Reality.idnes.cz Petr Makovský.
číst dále
PRAHA Proti Rusku sice kvůli útoku na Ukrajinu míří drastické západní sankce, ty lze ale v praxi často obejít. Mimo jiné tak hrozí, že se firmy napojené na Kreml mohou dostat k českým státním zakázkám – ať už obcí, či úřadů.
V Česku dosud chyběla právní opora pro vyloučení takových subjektů z tendrů. To se má změnit. LN získaly text novely zákona o zadávání veřejných zakázek, která firmám ze sankčních seznamů zamezí zakázku získat. A když už je kontrakt uzavřen, zakáže jeho plnění. „Je nezbytné zamezit tomu, aby zakázky získávaly společnosti napojené na Putinův režim, čímž by nepřímo mohlo docházet k financování války na Ukrajině,“ zdůvodnil pro LN ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
číst dále
PRAHA V souvislosti s prezidentskou volbou se zatím nejvíce skloňovala jména expremiéra Andreje Babiše (ANO) a někdejšího náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Podle experta na volební průzkumy Jana Herzmanna však může do klání výrazně promluvit třetí silný kandidát: šéf odborářů Josef Středula.
„Je to významný hráč. A bude to nepříjemný protivník spíše pro Andreje Babiše než pro Petra Pavla,“ říká v rozhovoru pro LN sociolog Herzmann.
Prezident Miloš Zeman už znovu kandidovat nemůže. Podle Herzmanna může při hledání nástupce nastat situace, kdy z prvního kola volby vzejdou tři až čtyři kandidáti, kteří se budou pohybovat kolem dvaceti procent voličského zisku. O postupujících do druhého kola tak mohou rozhodovat desetiny procenta.
číst dále
Spádová turistika trápí české školství desítky let a nikdo s ní nehnul. Když přicházely do škol populačně slabší ročníky, školám a rodičům se ulevilo, nyní se naopak situace vyhrocuje.
Ministr Petr Gazdík (STAN) by chtěl kontrolovat délku trvalého pobytu u zájemců o povinnou školní docházku v daném místě. A co Ukrajinci? Dostanou přednost před místními, nebo jen před „náplavami“? Jak to pan ministr rozsoudí? Cožpak si neuvědomuje, že školství má být pro všechny a žádný odpovědný rodič nechce posílat své dítě do školy, kde musí hlídat bezpečnostní agentura učitele i žáky před hrstkou agresorů?
číst dále
Top Gun vzpomíná na osmdesátky
Četné akční letecké scény jsou to nejmodernější i nejvíc strhující, co může druhý filmový Top Gun nabídnout. Zbytek filmu se ohlíží za „starými dobrými osmdesátkami“ se slzou v oku. Ústřední herec Tom Cruise je stále hvězda a krátce před šedesátinami stvrzuje svou image americké filmové ikony. strana 7
Stopka pro „školní turistiku“
číst dále
Polsko-ukrajinské objetí. Polský prezident Andrzej Duda včera jako první zahraniční státník od ruské invaze na Ukrajinu promluvil osobně v kyjevském parlamentu, kde se srdečně přivítal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským (vpravo). Více čtěte na straně 6 FOTO REUTERS
číst dále
Dokončení ze strany 1
S novelou si vláda dává naspěch. „Není tajemstvím, že některé problematické osoby, na které by mohly dopadat sankce, se rychle snaží zbavit svých majetků anebo je přepsat na bílé koně. Tím spíše je důležité si s potřebnou legislativou pospíšit,“ vysvětlil LN ministr Bartoš.
„Je důležité si pospíšit,“ říká ministr Ivan Bartoš k novele cílící na sankcionované Rusy FOTO MAFRA – JAKUB STADLER
číst dále
PRAHA Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. Včera to ve vysílání televize CNN Prima News řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Je přesvědčen o tom, že situaci se podaří do konce května vyřešit. Podle prvního muže metropole v sobotu z nádraží odjela skupina asi 80 lidí do Maďarska. Na místě bylo ve stejný den ve 23.00 asi 260 lidí, v předchozích dnech jich bylo kolem 500, dodal.
Nouzový nocleh znají stovky lidí, kteří už několik týdnů přebývají na hlavním nádraží v Praze FOTO MAFRA - MICHAL R?ŽIČKA
číst dále
PRAHA Bez přijetí novely zákona o zadávání veřejných zakázek by nebylo pravděpodobně možné zamezit přidělení zakázky osobám uvedeným na sankčním seznamu, říká v rozhovoru pro LN ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
LN Co pomůže tato novela změnit oproti dnešní praxi?
Zadavatelé veřejných zakázek se po oznámení jednotlivých sankčních balíčků ocitli ve velmi složité situaci. Nesmí totiž přidělit zakázky společnostem, které jsou ovládané osobami ze sankčního seznamu EU anebo i občany Ruska. Připravili jsme proto tuto novelu, která má do budoucna regulovat procesní postup zadavatele při aplikaci sankcí, i podrobnou metodiku, která přináší zadavatelům srozumitelný návod, jak si s touto situací poradit nyní.
číst dále
Starší motocyklisté se stávají rizikovými jezdci
PRAHA Starší motocyklisté jsou na silnicích stále rizikovější skupinou, jejich podíl na nehodovosti každým rokem roste. Loni motocyklisté starší 45 let byli u 1241 dopravních nehod, což je nejvíce za minimálně deset let. U mladších motorkářů naopak podíl klesá. Příčinou je rostoucí obliba motocyklů mezi staršími, kteří si často opatřují silnější stroje. Vyplývá to ze statistik policie a pojišťoven.
Mezi nejrizikovější skupinu řidičů na silnicích patří dlouhodobě automobiloví řidiči do 24 let, kteří bývají nezkušení a častěji riskují. V posledních letech však stoupá podíl nehodovosti i u motoristů ve středním věku a starších řidičů, zejména pak v případě motocyklistů, ukazují statistiky.
číst dále
Do prezidentských voleb zbývá necelý rok. Už brzy se budou muset k případné kandidatuře přihlásit některé „těžké váhy“ nebo souboj odpískat. Sociolog Jan Herzmann v rozhovoru LN předvídá v prvním kole těsný souboj.
Jan Herzmann
PRAHAPodle Herzmanna není vyloučeno, že v prvním kole dostanou zhruba stejně silnou podporu tři až čtyři kandidáti. Rozhodnout by tak mohly i desetiny procenta. „Není vyloučeno, že postoupí Babiš se Středulou. Záleží, koho bude podporovat ODS,“ říká v rozhovoru pro LN Herzmann. Budou-li modří podporovat Petra Pavla, dostane se podle Herzmanna téměř jistě do druhého kola.
číst dále
PRAHA Základní školy se potýkají s tím, že rodiče na poslední chvíli mění dítěti trvalé bydliště. V místě ale reálně nebydlí. Za „správnou“ adresu na papíře pak zájemci o nástup do první třídy dostávají body navíc.
„Dostat dítě na kvalitní školu, i když máte trvalé bydliště tři minuty od ní, jsou poměrně velké nervy. Podle naší zkušenosti je značná část rodičů kvůli kvalitní škole ochotná účelově měnit trvalé bydliště dítěte,“ řekl LN sedmatřicetiletý rodič prvňačky z Prahy, který si nepřál být jmenován. Jeho dcera měla štěstí a na školu se dostala, na jiné však padl černý Petr.
číst dále
Zápisy do 1. třídy
? Finsko – spádové oblasti nepřesahují vzdálenost 5 km. Rodiče dostanou od obce dopis s výzvou k registraci dítěte do přiřazené ZŠ. Rodiče mohou zaregistrovat dítě i mimo spádovou oblast, šance na přijetí se ale výrazně snižuje.
? Německo – většina spolkových zemí má spádové oblasti. Za účelovou změnu bydliště kvůli vyhlédnuté škole hrozí pokuty. Pro spolkové země jako Hamburk nebo Severní Porýní-Vestfálsko neplatí spádovost, rodiče si školu mohou svobodně vybrat. Při převisu zájemců ředitelé sahají k výběrovým kritériím.
číst dále
PRAHA Pražské nemocnice hospitalizovaly od začátku uprchlické vlny už zhruba tisícovku příchozích z Ukrajiny. Další tisíce přišly do nemocničních ambulancí a desítky žen v Praze porodily, sdělili mluvčí zdravotnických zařízení.
Zítra uplynou tři měsíce od začátku války na Ukrajině. V Česku pobývalo podle odhadů asi 300 000 uprchlíků, část z nich se už do země původu vrátila. K pobytu v Praze se přihlásilo asi 75000 lidí, tedy čtvrtina. Všechny fakultní nemocnice dostaly za úkol zřídit UA pointy, ambulance prvního kontaktu, kde bude zajištěno i tlumočení. Například ve Fakultní nemocnici Motol v něm od 21. března zdravotníci ošetřili přes 1800 pacientů. Denně tam přichází ukrajinských pacientů v průměru padesát.
číst dále
V Česku dosud nebyl prokázaný žádný případ opičích neštovic, uvedl včera Státní zdravotní ústav (SZÚ). V několika evropských zemích jsou už ale hlášeny.
PRAHA První nález opičích neštovic na starém kontinentu byl hlášen již 7. května ve Spojeném království. Britská Agentura pro zdravotní bezpečnost uvedla, že dotyčný pacient nedávno přicestoval z Nigérie a předpokládá se, že se virem nakazil již před cestou.
V Česku laboratoř zkoumala jeden podezřelý vzorek. Ale byl vyhodnocen jako negativní.
číst dále
FOTO ČTK/AP
SEDLEC–PRČICE Po vynucené pauze v letech 2020 a 2021 se v sobotu konal již 55. ročník nejtradičnějšího a nejmasovějšího „lidového“ pochodu do Prčice. Účastníkům tentokrát přálo pěkné slunečné a přiměřeně teplé počasí. Do cíle ve středočeské Prčici dorazilo celkem 17 500 lidí, z toho nejdelší trasu – více než 70 kilometrů dlouhou „štreku“ z Prahy – zvládlo 568 účastníků. Pořadatelé letos poprvé v historii pochodu stanovili povinnost registrovat se předem online a na jednotlivých trasách byly určeny maximální počty účastníků. Omezení počtu by se však v příštích letech již objevit nemělo.
číst dále
Americký prezident je na čtyřdenní návštěvě Asie – po zastávce v Jižní Koreji se včera přemístil do Japonska. Analytici jeho cestu hodnotí jednoznačně jako demonstraci neformální protičínské aliance v Indopacifiku.
Se vší parádou. Americký prezident Joe Biden (vpravo) přichází se svým protějškem, jihokorejskou hlavou státu Jun Sok-jolem, na oficiální večeři konanou v Korejském národním muzeu. FOTO ČTK/AP
SOUL/TOKIO/PRAHA Spojené státy a Korejská republika (Jižní Korea) se během víkendové návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena v Soulu shodly na rozšíření spolupráce s cílem účinněji odstrašit komunistickou Severní Koreu. Zesílené spojenectví se týká řady oblastí, od bezpečnosti v kybernetickém prostoru přes jadernou energetiku až po regionální bezpečnost a dodavatelské řetězce.
číst dále
Rakouský prezident se pokusí o druhé období
VÍDEŇ Alexander Van der Bellen, který v současnosti zastává úřad rakouské hlavy státu, včera oznámil, že bude v letošních prezidentských volbách znovu kandidovat. Osmasedmdesátiletý politik je v zemi vnímán jako stabilizující prvek. Je pravděpodobné, že jeho včerejší sdělení omezí okruh prezidentských kandidátů – obě nejsilnější strany, lidovci i sociální demokraté, totiž již dříve daly najevo, že v případě druhé Van der Bellenovy kandidatury svého uchazeče nepostaví. Hlasování proběhne na podzim, přesné datum zatím nebylo vyhlášeno. vst
číst dále
CANBERRA/PRAHA Sobotní parlamentní volby v Austrálii přinesly velkou změnu: všechno ukazuje na to, že po devíti letech konzervativní vlády bude nový kabinet sestavovat vůdce labouristů Anthony Albanese. Do uzávěrky LN sice nebyly sečteny zejména korespondenční hlasy, a není proto zatím jasné, zda labouristé dosáhnou v parlamentu na 76 křesel, což by jim zajistilo většinu, či zda budou muset hledat koaličního partnera, dosavadní premiér Scott Morrison však i tak již porážku uznal.
Otáčíme kormidlo. Nastupující premiér Albanese (uprostřed) slaví. FOTO REUTERS
číst dále
MOSKVA Ruská federace zakázala téměř tisícovce amerických občanů vstup do země. Na „černé listině“ se tak ocitli například prezident Joe Biden nebo ministři zahraničních věcí Antony Blinken a obrany Lloyd Austin.
Nechybí mezi nimi ovšem ani někdejší američtí republikánští senátoři John McCain a Orrin Hatch, kteří jsou však oba po smrti. McCain, jenž byl řadu let senátorem za Arizonu a až do konce svého života varoval před Ruskem a počínáním jeho prezidenta Vladimira Putina, zemřel již v roce 2018. A senátor Hatch, jenž zastupoval přes čtyři dekády stát Utah, zemřel letos v dubnu.
číst dále
Pouze Ukrajina má právo rozhodnout o své vlastní budoucnosti, prohlásil včera polský prezident Andrzej Duda v ukrajinském parlamentu FOTO REUTERS
KYJEV/PRAHA Polský prezident Andrzej Duda se včera stal vůbec prvním zahraničním státníkem, který od ruského vpádu na Ukrajinu přijel do Kyjeva a vystoupil zde před poslanci tamního parlamentu. Jeho cesta přitom byla oznámena teprve včera ráno.
Duda tak navázal na svou předchozí cestu na Ukrajinu z poloviny dubna. Tehdy ho doprovázeli prezidenti tří pobaltských republik. Během ní navštívil Duda i město Borodjanka ležící severozápadně od Kyjeva, jež bylo po soustavném ruském ostřelování zcela zničeno. Po návratu do Varšavy obvinil polský prezident Rusko, že vede proti Ukrajině „totální válku“.
číst dále
FOTO PROFIMEDIA
BERLÍN Až 40 zraněných lidí, z toho deset vážném stavu, a velké materiální škody si vyžádala páteční silná bouře ve městě Paderborn na západě Německa. Meteorologové prověřují, zda se oblastí neprohnalo tornádo. Silná bouře zasáhla i nedaleké město Lippstadt v Severním Porýní – Vestfálsku, uvedla agentura DPA. V Bavorsku utrpělo v důsledku bouře zranění 14 lidí. Podle policejní mluvčí město Paderborn zasáhlo tornádo. Silný vítr strhl řadu střech v místním průmyslovém parku a způsobil další škody na majetku. Ve zhruba 70tisícovém Lippstadtu (na snímku), který se nachází 35 kilometrů od Paderbornu, bouře vyvrátila stromy a zablokovala asi stovce lidí východ z bazénu. Shodila také vršek věže jednoho z kostelů.
číst dále
KÁHIRADelfíni se v Rudém moři u egyptského pobřeží staví do řady, aby se postupně otřeli o korály. Tito nehybní mořští živočichové jim patrně slouží jako podmořské kliniky, jež jim poskytují látky léčící bakteriální nebo plísňové infekce a podporují zdraví kůže. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v odborném časopise iScience.
Neobvyklého chování mořských savců si v roce 2009 všimla bioložka Angela Ziltenerová. Delfíni se seřadili před korálem, každý z nich jím proplaval a pak se vrátil na konec fronty, aby proceduru zopakoval. Odbornice se proto spojila s analytickou chemičkou Gertrud Morlockovou z Německa, aby zjistila, zda koráli nevylučují nějaké delfínům prospěšné látky.
číst dále
Vypadá to, že Jiří Kratochvil zavírá krám, stahuje roletu za svým psaním. Aspoň podle závěrečné poznámky ve své novince Škrtiči bohyně Kálí, kde mluví o „poslední povídkové knížce“ a svém „rozloučení s příběhy“.
Takže třiatřicet knižních publikací za třiatřicet let a dost? Je to symetrické i symbolické číslo. A na jednom i druhém vlastně spisovatel stavěl svoje dílo vždycky.
Kratochvil, letos v lednu dvaaosmdesátiletý, rodák z Brna, jeden z nejpozoruhodnějších zjevů v dějinách české literatury po devětaosmdesátém roce, a ještě spíš v éře od šedesátých let po dnešek, psal totiž vždycky jeden text. Ať šlo navenek o román, novelu, povídku, hru pro rozhlas či divadlo, esej a vlastně i publicistiku. Totéž platí o jeho novince, sbírce třinácti povídek; většinou nových, ve dvou případech staronových, použitých jako odrazový můstek pro čerstvě realizované „protějšky“.
číst dále
Tom Cruise krátce před šedesátinami stvrzuje svou image americké filmové ikony v akci Top Gun: Maverick, filmu plném letadel, patosu – a Toma Cruise.
Bez něj by to nešlo. Tom Cruise coby nezdolný kapitán Pete Mitchell opět zachraňuje svět. FOTO CINEMART
Fenomén Top Gun se po šestatřiceti letech vrací do kin v pokračování s podtitulem Maverick. Původní režisér Tony Scott už nežije, Kelly McGillisová přestala hrát, Val Kilmer trpí zdravotními problémy... Ale Amerika je znovu natěšená na příběhy o tom, jak její elita zachraňuje svět, a hlavně Tom Cruise je stále hvězda. I skoro v šedesáti uvěřitelný akční hrdina, trochu starší, ale stále stejně klukovsky charismatický a nezbedný, zdánlivě nezničitelný jako samotný Maverick.
číst dále
CANNES (od spolupracovnice LN na filmovém festivalu) Zatímco na Berlinale se letos většina festivalového štábu chovala tak chladně, jako by žádné cizí návštěvníky nechtěla, v Cannes jsou letos naopak neobvykle vřelí a usměvaví. Turistické město na Azurovém pobřeží působí, že už se nemohlo dočkat, až se místní filmová akce vrátí v plné síle.
I jubilejní 75. ročník nejprestižnějšího filmového festivalu světa ovšem provázely zpočátku ostudné problémy, především v podobě nefungujícího systému rezervace lístků, který má nahrazovat dřívější i několikahodinové fronty. Nyní už se ale festival rozjel v plné síle, i s filmovým trhem, který připomíná, kolik vzniká filmů, o nichž nikdy neuslyšíte (A Stasi Comedy?). Všechny velké časopisy opět vydávají denně svá speciální vydání, kde informují o nových projektech (např. že Stephen Frears připravuje film o Billym Wilderovi) i distribučních nákupech (včetně prodeje snímku Corsage o císařovně Sisi také do Česka).
číst dále
Přírodní vědy používají při zkoumání světa metody, které jsou považovány za relativně přesné a na první pohled jen obtížně zpochybnitelné. Například v klinické medicíně rozdělíme pacienty náhodně do dvou odlišně léčených skupin, a pokud se jeden způsob terapie ukáže s větší než 95procentní pravděpodobností lepší než ten druhý, stane se vítězem a v optimálním případě se začne celosvětově doporučovat.
Samozřejmě to není tak jednoduché a daná věc má spoustu háčků a triků, pomocí nichž si sponzoři takových studií snaží zajistit, že dopadnou přesně tak, jak si naplánovali. Je známo, že tyto strategie ovládá farmaceutický průmysl mistrně a zbytek světa se jim snaží čelit různými institucemi se sadami přísných pravidel. Mezi ně patří i povinnost zveřejňovat konflikt zájmů, čímž se zpravidla myslí zdroje příjmů autorů studií. Jde tedy o jakousi měkkou formu daňového přiznání, bez které však v renomovaných odborných časopisech není možné zveřejnit žádné zásadní tvrzení.
číst dále
Kde vzít peníze na pomoc Ukrajině a na nápravu škod, které tam způsobila ruská armáda? Nabízí se jednoduchá odpověď: přece z majetku ruských firem a občanů, který je zmrazen na základě sankcí proti Rusku. K využití tohoto majetku, ba sanaci škod na Ukrajině nedávno vyzval i její prezident Volodymyr Zelenskyj. Není to ale tak snadné, jak se zdá.
Podle našeho práva nelze jen tak někomu bez náhrady znárodnit majetek. Právo na užívání soukromého majetku je u nás zakotveno mimo jiné v ústavě, kde se píše, že sice ve výjimečných případech může být majetek zestátněn, ale jen za přiměřenou náhradu. Je to z dobrých důvodů. Ochrana soukromého majetku je jedním ze základů nejen tržní ekonomiky, ale také demokracie.
číst dále
Dvě zdánlivě nesouvisející zprávy z minulého týdne. Německá ministryně pro rozvoj varuje před největším světovým hladomorem od druhé světové války. A guvernér České národní banky upozorňuje, že ještě v červnu jeho banka zřejmě zvedne základní úrokovou sazbu nad šest procent.
Obě zprávy ukazují na jedno: centrální banky v uplynulém desetiletí levnými penězi postupně roztočily kolotoč dluhu, inflace, spekulace a nakonec, bohužel, patrně pomohou přivodit i katastrofální hladomor. Růst cen potravin je totiž celosvětový. Jednou z jeho stěžejních příčin je spekulace s potravinami typu obilí. Tu živí levné peníze centrálních bank. Banky a fondy díky nim spekulují třeba s pšenicí jako s bitcoinem. Na druhém konci ovšem není jen někdo, kdo prodělá, ale bohužel i někdo, kdo v krajním případě opravdu zemře hlady.
číst dále
Bylo, či nebylo staré Rakousko „žalářem národů“? V posledních několika letech se objevovaly v denním tisku (Lidové noviny) i ve veřejném prostoru aktivity směřující k adoraci rakouského maršála Radeckého z Radče. V této svého druhu kampani se angažoval zejména Karel Schwarzenberg.
Ve všech průzkumech veřejného mínění se ukazuje, že dějinné období, na které jsou dnešní Češi nejvíce hrdí, se jmenuje první Československá republika. Sice ne explicitně, ale implicitně z toho vyplývá, že i dnešní generace Čechů si uvědomují, že 300 let (vlastně dokonce 400 let) existence Čechů v habsburské monarchii bylo pro historii národa něčím cizorodým a nepatřičným. Řekněme si otevřeně, že za první republiky se bralo vše, co je úzce spojeno s bývalou rakouskou monarchií, jako něco, k čemu není možné se hlásit a co je v rozporu se vznikající republikánskou tradicí.
číst dále
Část Křivoklátska se brzy nejspíš stane národním parkem. Na snímku Berounka pod Skryjemi. FOTO CzechTourism
Nedávno vyšel v prestižním vědeckém časopise Nature článek naznačující, že se ne vždy dá tvrdit, že chráněná území a jejich velikost mají pozitivní vliv na populace vodních stěhovavých ptáků. Podle studie důležitější než jejich velikost je, jak se o ně pečuje. Výzkumníci studovali více než 1500 rozmanitých chráněných území doslova po celém světě v delším časovém odstupu.
Závěry studie bývají v médiích někdy chybně interpretovány jako doklad, že chráněná území až tak významná pro ochranu biodiverzity včetně přírodních ekosystémů být nemusejí. Nyní pomiňme určitou problematičnost výběru sledovaných indikátorů, jako je početnost stěhovavých ptáků, do jejichž populační dynamiky se může promítnout řada faktorů – všichni si vybavíme fotografie táhnoucích čápů, kteří jsou po stovkách stříleni na Blízkém východě.
číst dále
Bez Evropské unie a NATO to nejde
Ad LN 20. 5.: Neviděl jste někdo Piráty?
Piráti dopadli jako Rusové u Kyjeva, konstatuje Petr Kamberský. Nejen Piráti, ale také sedláci. Jako by nestačilo, že v roce 1775 skončili u Chlumce v rybníku. Teď přišli kvůli Vladimiru Putinovi i o rčení o té neslavné bitvě. Mají být rádi, či ne?
číst dále
Digitalizace stavebnictví postupuje pomalu. „Česko je lehce pozadu, ale firmy si to sem přináší ze zahraničí. Digitální aplikace používají němečtí investoři a pak to chtějí i po českých dodavatelích,“ říká Adam Vostárek z rakouské firmy PlanRadar.
FOTO PLANRADAR
LN Už roky na konferencích slyším, jak se stavebnictví bude digitalizovat a zásadně se promění, zlepší. Také se ale říká, že digitalizace nastupuje pomalu a výsledky nejsou takové. Jak to podle vás je?
číst dále
PROJEKT
Kodaňská sjezdovka. Na počátku velkých děl je odvaha zadavatele. Ten v Kodani chtěl „atraktivně zabalit spalovnu, teplárnu a elektrárnu v jednom, aby byl zaručen rekreační přínos pro město a jeho obyvatele“. Někoho muselo napadnout, že lze spojit zdánlivě nespojitelné. Architektům se to povedlo: Bjarke Ingels budovu navrhl nejen pěknou, ale uzpůsobil ji i pro sjezdovku. FOTO 4× COBENHILL
Novou budovu pražské filharmonie chce město pojmout ve velkém stylu. Vítězem soutěže se stalo studio BIG dánského architekta Bjarkeho Ingelse. Ten se svým týmem stojí za řadou výjimečných staveb na několika kontinentech.
číst dále
Brigádní generál Václav Šára (27. 3. 1893 – 1. 10. 1941) jako mladý legionář bojoval u Zborova a na Sibiři velel obrněnému vlaku Orlík. V bojích byl těžce zraněn a pro svou odvahu byl přezdíván „černý ďábel“.
Do vlasti se vrátil až dva roky po skončení války v roce 1920 v hodnosti kapitána a rozhodl se zůstat v armádě. Vystudoval Válečnou školu a stal se jedním z největších dělostřeleckých odborníků naší armády. Do hodnosti brigádního generála byl povýšen v roce 1934.
Po okupaci českých zemí a vyhlášení protektorátu v roce 1939 se zapojil do odboje a od roku 1940 řídil ilegální zemské velitelství Obrany národa pro Čechy. Gestapo jej zatklo při cestě na hodinu angličtiny 12. září 1941, ale přes tvrdé výslechy v pražském Petschkově paláci nikoho neprozradil.
číst dále
O osobnosti generála Františka Moravce se opět začalo diskutovat 26. dubna letošního roku, když byly jeho ostatky oficiálně letecky dopraveny z USA do České republiky – k pietnímu uložení v kolumbáriu hřbitova v jeho rodné Čáslavi, kde se 23. července 1895 narodil.
Ostatky Františka Moravce mohly letos konečně spočinout v rodné Čáslavi. Koncem dubna byly oficiálně převezeny z USA do České republiky. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ
Jako mladík studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy latinu a francouzštinu, když jeho plány tvrdě přerušila světová válka a musel na ruskou frontu. Zde 13. ledna 1916 přešel jako podporučík v Polsku s celou hlídkou do ruského zajetí.
číst dále
Když se 27. září 1941 Reinhard Heydrich v Praze ujal funkce, okamžitě připravil nařízení o výjimečném stavu, jímž sám sebe zmocnil zavést stanné právo, což také následující den učinil Výnosem o vyhlášení výjimečného civilního stavu. Od té chvíle v českých zemích nikdo nevěděl dne ani hodiny, kdy pod jakoukoli záminkou může zemřít. Již první den na svátek sv. Václava rozjely popravčí čety v jízdárně ruzyňských kasáren stroj smrti.
Mezi popravenými byli vojáci z ilegální Obrany národa – generálové Josef Bílý, Hugo Vojta, František Horáček, Mikuláš Doležal, Oleg Svátek, Václav Šára a další významné osobnosti českého vojenského odboje, jako například podplukovník Josef Balabán. Popraven byl i pražský primátor JUDr. Otakar Klapka či náčelník České obce sokolské PhDr. Augustin Pechlát.
číst dále
Utekl vám začátek seriálu? Předplatné si můžete objednat na tel. 225 555 533 nebo na internetové stránce www.lidovenoviny.cz/heydrich. V ceně předplatného je i přístup do digitálního archivu Lidových novin, o žádný díl tak nepřijdete.
číst dále
Neutuchající poptávka po nájemním bydlení vyhnala jeho ceny nahoru. Volné byty přitom dál rychle ubývají, růst ceny tak bude pokračovat – a to jak v hlavním městě, tak i ve většině regionů České republiky.
Příjmy obyvatel v krajích sice nedosahují výše mezd v hlavním městě, přesto se například v Brně běžně pronajímá garsonka o 31 metrech čtverečních za téměř 18 500 korun. Jihomoravská metropole je totiž po Praze a Jihlavě hned na třetím místě v žebříčku tuzemských měst, kde ceny nájemného stoupají nejvýrazněji. O mnoho lépe na tom nejsou ani další krajská města včetně Liberce, Zlína, Pardubic nebo Českých Budějovic. Naopak nejméně nájemné zdražilo v Olomouci nebo v Ústí nad Labem.
číst dále
KRÁTCE Z REALITNÍHO TRHU
Trh s průmyslovými nemovitostmi rekordně roste
PRAHA Na český průmyslový trh bylo v prvním čtvrtletí dodáno rekordní množství nových prostor. Růst trhu a oživení průmyslové výroby tak nezastavily ani výpadky v dodavatelských řetězcích. Vyplývá to z dat společnosti Colliers. Trh s průmyslovými prostory se má i nadále zvětšovat, postupem roku se však projeví plné dopady války na Ukrajině a výstavba může lehce zpomalit. Nejvíce nových projektů bylo dokončeno v Moravskoslezském kraji, za kterým následoval kraj Plzeňský a oblast širší Prahy. Ani velké množství nových dokončených projektů nezvrátilo prudký nárůst nájemného. Nejvyšší dosahované nájemné je tradičně v Praze, kde se pohybuje kolem 6,40 eura za metr čtvereční měsíčně, v některých prostorách však šplhá až k osmi eurům. V regionech jsou průměrně kolem 5,20 eura. Navzdory vysoké poptávce v letošním prvním kvartále mírně stoupla neobsazenost, a to na 1,76 procenta. Její nejvyšší míra je v současnosti na Olomoucku a na Plzeňsku, nejnižší tradičně kolem Prahy a Brna.
číst dále
Poláky ovládaný Unipetrol už přebarvil prvních pět Benzin do značky mateřského Orlenu. Tradiční česká značka zmizí z trhu postupně.
Jedna z prvních čerpacích stanic, které polský petrolejářský koncern PKN Orlen přebarvil z tradiční značky Benzina, je ta v Chomutově. Do konce letošního roku by jich však logo mělo změnit kolem deseti a postupem času všechny. FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ
PRAHA Orel střídá koníka. Benzina s tradičním logem začala pomalu mizet z českého pumpařského trhu a střídá ji Orlen. Holding Unipetrol, lídr tuzemského petrolejářského trhu ovládaný polským koncernem PKN Orlen, se pustil do přebrandování letité české značky. A tentokrát z gruntu.
číst dále
Evropská unie prodlouží kvůli ukrajinské válce výjimku z dodržování pravidel pro zadlužování členských států. Patrně tak přispěje k prodloužení éry vysoké inflace.
BRUSEL/DÜSSELDORF/PRAHA Evropská komise by dnes měla oficiálně oznámit prodloužení výjimky z dodržování některých ustanovení Paktu stability a růstu, která jsou podmínkou členství v Evropské unii. Konkrétně dodržování tříprocentní hranice pro deficit veřejných financí a 60procentní hranici pro celkové zadlužení státu. Výjimka, kterou komise povolila kvůli pandemii koronaviru od roku 2020 do roku 2023, má být prodloužena o rok. Státy EU by se tedy měly vrátit k dodržování dluhových brzd v roce 2024.
číst dále
Stanjura: Přezkum nižší DPH z energií nebyl můj nápad
PRAHA Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) o prominutí DPH u plynu a elektřiny za loňský listopad a prosinec nebylo iniciativou ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). O přezkumu rozhodl až na základě vyjádření rozkladové komise resortu financí, jež dostala podnět od právnické osoby. Stanjura to uvedl ve včerejším pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. Podle Schillerové je rozkladová komise jen poradní orgán a přezkum je politicky motivovaný. „Já jsem nic nerozhodl,“ prohlásil ale Stanjura. čtk
číst dále
DAVOS, Švýcarsko Po dvouleté přestávce způsobené pandemií covidu včera ve švýcarském horském středisku Davos začalo pětidenní výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Setkání se za přísných bezpečnostních opatření účastní přes 2000 zástupců vlád a podnikatelského sektoru z celého světa, Česko zastoupí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Zasedání má z velké části dominovat válka na Ukrajině, kvůli které nebyli pozváni zástupci z Ruska.
čtk
číst dále
PRAHA Fotbalisté Bohemians 1905 a Teplic se udrželi v první lize. „Klokani“ si v barážovém dvojzápase poradili s Opavou, Severočeši uspěli s dalším soupeřem z druhé nejvyšší soutěže Vlašimí.
Pražští Bohemians na svém stadionu zvítězili 2:0 a navázali na čtvrteční výhru 1:0 z Opavy. Domácí barážovým úspěchem potvrdili, že se jim na Slezany dlouhodobě daří. Od listopadu 2008 s nimi neprohráli v 11 soutěžních zápasech po sobě. Teplicím pak po suverénním domácím triumfu 3:0 stačila v odvetě ve Vlašimi remíza 2:2. Středočeský druholigový celek doma dvakrát vedl po gólech Václava Svobody a Tomáše Zlatohlávka, hosté ale pokaždé dokázali vyrovnat. Prosadili se Jakub Mareš a krátce po změně stran střídající Václav Sejk.
číst dále
Sobotní noc patřila na české sportovní scéně galavečeru organizace Oktagon, která vyměnila MMA půdu za boxerský ring. Výsledek tohoto kroku? Více než rozpačitý.
Hlava neustále před nohama, toť Vémolův nečistý box FOTO OKTAGON MMA
Ruku na srdce – kdo čekal od sobotního večera špičkové boxerské výkony, byl blázen a tomuto sportu nerozumí. Našla se řada těch, kdo díky spojení slov Oktagon MMA a Karlos Vémola až do posledních hodin před začátkem žili v tom, že se „Terminátor“ popasuje s raperem Marpem v kleci.
číst dále
MOTORISMUS
Verstappen ovládl Barcelonu a vede MS
BARCELONA Nizozemský pilot Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a po odstoupení Charlese Leclerca kvůli technickým potížím na jeho ferrari se dostal poprvé v sezoně do čela mistrovství světa. Úřadující šampion z týmu Red Bull vyhrál i přes problémy s takzvaným DRS před týmovým kolegou Sergiem Pérezem a Georgem Russellem z Mercedesu. Rodák z Hasseltu vede šampionát o šest bodů. čtk
číst dále
Ve volnu pár hokejistů brázdilo ulice Tampere na elektrokoloběžkách. Další se procházeli kolem jezera Pyhä, v němž se třeba obránce Michal Kempný i vykoupal. Včera odpoledne ještě celý tým absolvoval společné focení.
Rozdílový hráč. Příjezdem kanonýra Davida Pastrňáka začal postupně růst výkon národního týmu. FOTO PROFIMEDIA
Tím pohodovější dny českým hokejistům na mistrovství světa končí. Načínají týden, který určí vyznění celého turnaje i několikaměsíční práce kouče Jalonena. „Náš výkon má určitý proces. A pevně věřím, že se bude jen zlepšovat,“ říká jeho trenérský pobočník Libor Zábranský. „Pokud budeme vyrábět ztráty jako naposledy, soupeři teď budou mít jinačí střelce,“ varuje centr Tomáš Hertl.
číst dále
Tak to si Tomio Okamura smlsne, řekl jsem si, když jsem se dočetl, že Česko spolu se čtyřmi dalšími státy čelí žalobě ze strany Evropské komise, protože do právního řádu nezapracovalo novinky ze směrnice o audiovizuálních službách. A taky jo, otevřu Twitter a už tam Oki haleká na protest proti diktátu Bruselu. Dalo se to čekat.
Oproti tomu se nedá čekat, že by Brusel bral ohledy na halekání Tomia Okamury. Ale přece se nad případem pozastavuji. Nemám s Okim společného vůbec nic a jeho tezi o přímé demokracii a nahraditelnosti politiků pokládám za krajně nebezpečnou a koukal bych, kam emigrovat, kdyby se měla uskutečnit. Přesto jsem se nad nejnovější žalobou ze strany Evropské komise pozastavil. Napadl mě nad ní povzdech citovaný v židovských anekdotách: vaše starosti na moji hlavu! Anebo v jiné verzi, rád bych měl vaše starosti a Rothschildovy prachy. Žijeme v době, kdy velké starosti musí mít každý, kdo vidí dále než na konec svého nosu.
číst dále
ČNB láká návštěvníky i na zlatou veleminci
Nové návštěvnické centrum ČNB se nachází ve dvou podlažích hlavní budovy ústředí ČNB v ulici Na Příkopě v Praze na ploše přes 1000 m2 FOTO ČNB
Česká národní banka v sobotu slavnostně otevřela své nové návštěvnické centrum v Praze Na Příkopě. Do expozice se lze zapojit i aktivně, vyzkoušet si razit mince a tisknout bankovky nebo prověřit pravost svých vlastních bankovek v laboratoři peněz. Součástí návštěvnického centra je i pohled na českou a československou měnovou historii v evropském kontextu. V těchto neobvyklých prostorách na vás čeká mimo jiné také výjimečná vysokohmotnostní zlatá mince nominální hodnoty sta milionů korun, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě.
číst dále
Zažil jsem Jiřího Zídka ještě na hřišti. Vždy to byla prestižní událost, i když už ne na ligové nebo reprezentační úrovni. Jenže když nastoupil Andrej, jak mu baskeťáci říkali, šlo vždy o souboj nadoraz. Andrej i ve věku, kdy už ubral na rychlosti, dobře věděl, kam si stoupnout, aby dostal přihrávku a mohl zakončit. Jen při tom někdy musel vystrčit lokty. A když do něj potom člověk strčil, ozval se křik z tribuny – na tátu se chodíval dívat tehdy „malý“ Big George. Jakmile Andrej nasadil pověstnou střelu přes hlavu, nebeský hák, už vůbec nešel bránit. Zídek si basket užíval, dokud to šlo. Dokazovat nic nemusel. Byl zvolen českým basketbalistou století a v 60. letech získal dvě medaile na ME. Vyhrál Saporta Cup a dostal nabídku z NBA od Boston Celtics, kterou kvůli rodině odmítl. Jako první Čech se dostal do Síně slávy FIBA.
číst dále