PRAHA Neskrývá obrovské naštvání. „Toto dětinské a sobecké jednání je urážkou všech lidí v našem regionu, kteří již roky čekají, kdy je dálnice osvobodí od tranzitní dopravy,“ zlobí se starosta Trutnova Michal Rosa (ODS). Před týdnem podalo občanské sdružení Děti Země rozklad proti stavebnímu povolení části D11, jež povede právě od Trutnova k hranicím s Polskem. Začít stavět se mělo ještě letos, ale teď je to hodně nejisté. „Zpoždění může být šest až deset měsíců,“ řekl LN Radek Mátl, šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
číst dále
VARŠAVA/PRAHA Víc už nic. I tak by se dal interpretovat nedávný výrok polské vlády ohledně další zbrojní pomoci Ukrajině. Stopku zbraním pro Ukrajinu začala ihned světová média dávat do kontextu sporu o vývoz obilí. Realita ale může být o něco složitější, jak upozornil pro LN někdejší náměstek pro vyzbrojování na ministerstvu obrany ČR a potenciální kandidát na českého velvyslance v Moskvě Daniel Koštoval.
„Spíš asi půjde o to, že už Poláci ty zbraně reálně nemají, protože se vydali ze svých zásob – podobně jako ostatní evropské země. Navíc mají obavy o vlastní bezpečnost, v neposlední řadě na běloruské hranici. Že by se prostě naštvali kvůli tomu, co řekl prezident Zelenskyj v New Yorku, tak takhle to podle mě nefunguje,“ soudí Koštoval.
číst dále
Polsko přestane dodávat Ukrajině zbraně. Polsko nedodá Ukrajině vlastní zbraně. Polsko nedodává zbraně v současné době, „jak to bude v budoucnu, se uvidí,“ upřesňoval včera polský ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin slova svého premiéra ze středy. Faktem je, že Polsko dodrží všechny své závazky vůči Ukrajině.
Sledovali jsme zde ukázkovou předvolební rétoriku premiéra Morawieckého vedenou na úkor Ukrajiny? Zajisté. Jak pravil kolega Léko na stránkách těchto novin, „země, v níž běží volební kampaň, má jen domácí politiku“.
číst dále
PRAHA „V Košicích byl dnes objeven zločin vraždy, spáchaný sta kilometrů od tohoto místa. Zločin tak hrozný, že maně připomíná nejkrvavější detektivky fabricky vyráběné. Jedna z nich nese název, kterého by bylo možno užít i na tento případ: Mrtvola v kufru,“ psaly 3. září 1933 Lidové noviny.
Titulek článku na straně čtyři hlásal: „Strašlivá vražda mladé ženy. Rozčtvrcená mrtvola ve dvou kufrech. Jeden kufr v Bratislavě, druhý v Košicích. Mrtvola je odborně rozřezána.“
Příběh vraždy Otýlie Vranské později pohltil celé Československo a plnil i titulní strany novin. Policie nejprve podle dobových textů pátrala po lidech, kteří jeli v kupé s mrtvolou v kufru, později hledala muže, jenž zavazadla uložil na Masarykově nádraží do vlaků. Po týdnu od vraždy se již na titulní straně Lidových novin objevila i fotografie zesnulé dívky.
číst dále
České sci-fi v pasti zálohy
Mohla by ve střední Evropě vzniknout potemnělá dystopická sci-fi, která by se neztratila ani ve světovém srovnání? Ambiciózní debut režiséra Roberta Hloze naznačuje, že nemožné to není. Ale zatím se to nestalo. Autoři se zahnali sami do pasti, kterou si do příběhu nastražili.
strana 7
číst dále
PRAHA Ve funkci ředitele Agentury hospodaření s nemovitým majetkem (AHNM), která je součástí ministerstva obrany a spravuje českou vojenskou infrastrukturu v hodnotě přesahující šedesát miliard korun, skončil Michael Šrámek. LN to potvrdil přímo Šrámek bez dalších podrobností.
Agentura spravuje nemovitý majetek, který patří ministerstvu obrany, i majetek armády. Má na starosti i údržbu a provoz budov či útvarů, odpovídá také za přípravu podkladů k veřejným zakázkám nemovité infrastruktury resortu obrany.
číst dále
VSETÍN Vsetínský okresní soud včera skončil dokazování v případu otravy Bečvy ze září 2020. Závěrečné návrhy by měly zaznít 18. a 19. října, na kdy soudkyně Ludmila Gerlová odročila hlavní líčení. Rozsudek by mohl soud vynést 23. října.
V kauze jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.
Hlavní líčení v kauze začalo koncem letošního ledna. Od té doby se uskutečnilo 26 jednacích dní. Vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. Nyní bude mít hlavní líčení téměř měsíční pauzu. „Dám prostor stranám k přípravě závěrečných návrhů,“ řekla Gerlová.
číst dále
Dílo zkázy. Trosky domu v Otinovsi po explozi, při níž zemřel jeho majitel. FOTO ČTK
OTINOVES Explozi domu v Otinovsi na Prostějovsku, při které včera po poledni zemřel muž, prověřují kriminalisté pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Policie o tom informovala na sociální síti X. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že výbuch mohla způsobit neopatrná manipulace s pyrotechnikou, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Majitelem objektu byl profesionální hasič, potvrdila policie. Případ tak má obdobné rysy jako exploze v nedalekých Mostkovicích před pěti lety.
číst dále
UNIKÁTNÍ VÝSTAVA
FOTO ČTK
PRAHA Do Národního muzea se po devíti letech vrací nejstarší keramická soška na světě, Věstonická venuše. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla, která začíná v historické budově muzea dnes a potrvá do února. Představí archeologické nálezy šperků a nejrůznějších artefaktů z moravských paleolitických lokalit. Expozice nabídne až 30 000 let staré artefakty z Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny, jako jsou náhrdelníky, čelenky, náramky či prsteny z mamutoviny, kostí, zubů, kamene, jantaru nebo lastur. Šperky plnily v době kamenné nejen zdobnou funkci, ale byly také předmětem směny, fungovaly jako milodar, oběť či léčivý prostředek. Pojistná hodnota výstavy je sto milionů korun.
číst dále
Dokončení ze strany 1
České právo umožňuje, aby stěžovatel podal proti stavbě nevyplněný rozklad. Toho minulý týden využil Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země, když napadl úsek východočeské dálnice D11 mezi Trutnovem a hranicí s Polskem. Vzkázal, že si musí stavební povolení ještě prostudovat a pak teprve do úředních listin doplní, co mu na 21 kilometrů dlouhé stavbě vadí. Má na to měsíc.
I proto je nejisté, co s důležitým projektem bude dál. Může se dostat na stůl například rozkladové komisi ministerstva dopravy. „S vedením Dětí Země jsem o této stavbě diskutoval, nikdy se nejednalo o zásadní problémy. Věřím, že je tomu tak i v tomto případě a že budeme schopni najít kompromisní řešení a případným připomínkám vyhovět,“ popsal LN Radek Mátl, šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které v Česku řídí výstavbu rychlostních komunikací. S předsedou Patrikem se chce setkat. „Zatím je ale jen dohodnuto, že zašleme důvody svého rozkladu a pak se uvidí,“ řekl LN Patrik.
číst dále
HRADEC KRÁLOVÉ / BRNO Zdravotním potížím čelí po prodělání těžké formy nemoci covid-19 do deseti procent pacientů. Nemocní se potýkají s dušností, extrémní únavou, poruchami spánku nebo bolestí hlavy či kloubů. Vyplývá to ze studie Fakultní nemocnice v Hradci Králové (FN HK).
„Na počátku koronavirové pandemie jsme se obávali toho, že se riziko vzniku postcovidových problémů může týkat každého druhého pacienta, který byl hospitalizovaný s těžkým covidem. To se nám ale po více než dvouletém sledování nemocných naštěstí nepotvrdilo,“ uvedl přednosta Plicní kliniky FN HK a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Koblížek.
číst dále
Žalobcům v Olomouci bude šéfovat Dragoun
PRAHA Novým vrchním státním zástupcem v Olomouci bude Radim Dragoun, bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce ho jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Dragouna na místo navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Dragoun GIBS šéfoval od roku 2018 do letošního srpna, kdy mu skončilo funkční období. čtk
Zemřel scenárista Šašek, držitel Lva za Helimadoe
číst dále
Důkazy. Ředitel policejního muzea Radek Galaš (vpravo nahoře) představuje novinky k případu Otýlie Vranské (vlevo nahoře). Její ostatky byly zabaleny do dvou kufrů (uprostřed vlevo a dole). Další snímky ukazují Vranskou na Václavském náměstí a dobový tisk. FOTO MAFRA, REPRO LN A MUZEUM POLICIE ČR – DAVID VOTRUBA
Dokončení ze strany 1
Galaš přitom vyloučil, že by za vraždou a rozčtvrcením Otýlie Vranské stála sexuální deviace. Motivem měla být existenční situace legionáře Pěkného, který měl Vranské slibovat manželství. Roli pravděpodobně sehrál i vypitý alkohol.
číst dále
číst dále
Slovní přestřelka, nebo skutečný rozkol? „Už nedodáváme výzbroj na Ukrajinu, protože nyní vyzbrojujeme Polsko,“ prohlásil ve středu polský premiér Mateusz Morawiecki (nahoře). Reagoval tak na projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN, kde „evropským přátelům“ kvůli prodloužení embarga vyčetl předstírání solidarity a nepřímé napomáhání Moskvě. FOTO ČTK/AP, REUTERS
Dokončení ze strany 1
Při přepočtu na poměr pomoci k HDP jsou dokonce Poláci na čtvrtém místě – hned za baltskými státy Litvou, Lotyšskem a Estonskem, jež kvůli významné ruské menšině považují Moskvu historicky za největší hrozbu. V tomto měřítku za sebou nechávají i velké západní státy jako USA nebo Spojené království.
číst dále
CARACAS Na 11 tisíc policistů a vojáků ve středu zasahovalo ve věznici Tocorón na severu Venezuely, z níž vůdce jednoho z místních gangů řídil zločinecké operace i v jiných zemích Jižní Ameriky. Vězni měli v tomto komplexu poměrně volný režim, s některými tam žily i jejich rodiny, ve věznici byl bazén, malá zoo, bar či herní automaty a konaly se tam i diskotéky. Informovala o tom televize France24.
Venezuelská vláda uvedla, že operace byla úspěšná. Nesdělila ale, zda při zásahu někdo zemřel, či utekl. Podle nevládní organizace OVP mnoho vězňů uprchlo tunely, které vedly z věznice, jimiž se podle některých zdrojů dostávali ven trestanci už dříve. OVP rovněž tvrdí, že celá operace byla předem dohodnutá se členy gangu, který věznici ovládal.
číst dále
MADRID Španělští poslanci včera schválili používání katalánštiny, baskičtiny a galicijštiny na zasedáních dolní komory parlamentu, tyto jazyky se tak budou tlumočit do španělštiny. Jde o požadavek, jímž katalánští separatisté podmiňují podporu lídrovi socialistů Pedru Sánchezovi pro další premiérský mandát. Dalším požadavkem je amnestie pro politické činy katalánských separatistů, kvůli níž se včera opět vedla vášnivá debata.
Lídr konzervativní Lidové strany (PP) Alberto Núez Feijóo obvinil Sáncheze, že „handluje i s jeho jazykem“ (Feijóo pochází z Galicie) a že jde o „první splátku“ katalánskému expremiérovi Carlesi Puigdemontovi a dalším separatistům za to, aby mohl být dál premiérem.
číst dále
„Íránský režim se umí adaptovat a čelit mezinárodnímu tlaku tím, že se bude spíše přátelit se zeměmi jako Rusko či Čína. Ty mu pomohly čelit protestním turbulencím a postupně je utišit,“ říká odborník na Írán Matouš Horčička rok od smrti Mahsí Amíníové, zatčené kvůli porušení pravidel oblékání.
Ani rok po zbytečné smrti Mahsí Amíníové se situace v Íránu nevrátila do původních kolejí, jelikož na to režim nemá dostatek sil ani s pomocí Ruska a Číny, říká Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. FOTO AP
číst dále
Arménie čeká velký exodus z Náhorního Karabachu
JEREVAN Arménie se připravuje na přijetí 40 tisíc rodin z Náhorního Karabachu, řekl včera podle agentury TASS arménský premiér Nikol Pašinjan v prohlášení k národu přenášeném arménskými médii. Obvinil přitom podle TASS ruskou misi v Náhorním Karabachu, že neudělala dost pro odvrácení útoku Ázerbájdžánu na tuto oblast. Síly Arménů v separatistickém Náhorním Karabachu se ve středu vzdaly Ázerbájdžánu, který tam o den dříve zahájil rozsáhlé vojenské operace. V ázerbájdžánském městě Jevlach se mezitím včera konaly rozhovory mezi zástupci arménských obyvatel oblasti a ázerbájdžánskými úřady o budoucnosti regionu a etnických Arménů v něm. Výsledky nejsou jasné. Obě strany se ale dohodly na brzkém dalším kole jednání.
číst dále
Jubilejní, třicátou sezonu pod značkou Centra experimentálního divadla zahájilo Divadlo Husa na provázku premiérou inscenace Antieva. Populární scéna se v odstupu necelých dvou let vrací k osudu a dílu Anny Pammrové, neprávem opomíjené spisovatelky, filozofky a poustevnice z Vysočiny.
Krmelec a neonové smrčky. Snivý režijní rukopis podtrhuje prostá výprava Hany Knotkové. FOTO DHNP
Na stejném místě jako nyní – tedy na komorní sklepní scéně Provázku – měla předloni v prosinci premiéru inscenace Pammrová/Březina. Excelovala v ní tehdy přední herečka souboru Ivana Hloužková, která nedávno zesnula. Nynější inscenace Antieva je tedy opětovným exkurzem k postávám dvou jedinečných žen: tematicky opět připomíná neprávem zapomenutou literátku a je zároveň vzpomínkovým holdem skvělé herečce. Za další comeback lze označit fakt, že se nyní jedná o stejnojmenný kus, který Provázek umělecky adoptoval z pražského Divadla Masopust, kde jej režisérka Anna Davidová v jiném obsazení uvedla v roce 2018.
číst dále
PRAHA Předpremiéry očekávaných filmů, úvody s hosty i festivalový červený koberec nabídne celoroční filmová sezona, již pro kina po celé ČR připravili pořadatelé karlovarského filmového festivalu. Diváci by tak podle nich ve svém oblíbeném kině mohli zažít festivalovou atmosféru.
Projekt Tady Vary 2023/24 potrvá od letošního října do května příštího roku a projekce budou vždy jednu středu v měsíci. Nabízet je bude 43 kin. Filmovou sezonu zahájí 18. října vítěz Zlaté palmy v Cannes, snímek Anatomie pádu. Diváci se mohou těšit na filmy Umění jíst a milovat či Napoleon, před Vánocemi na obnovenou premiéru Lásky nebeské. V jednání je také jarní uvedení filmu Duna: Část druhá. Na celou sezonu Tady Vary 2023/24 je v prodeji zvýhodněné předplatné.
číst dále
Mohla by ve střední Evropě vzniknout potemnělá dystopická sci-fi, která by se neztratila ani ve světovém srovnání? Ambiciózní debut režiséra Roberta Hloze naznačuje, že nemožné to není. Ale zatím se to nestalo.
Rok 2041. Policejní příslušnice Em Trochinowská (Andrea Mohylová) vyšetřuje zločiny páchané v souvislosti s možností obnovovat lidi ze zálohy. FOTO BIOSCOP
Ne zase tak vzdálený rok 2041 bude ve střední Evropě (a jak to vypadá, konkrétně v Praze) dost svízelný. Sice se do té doby nějak podaří rozjet obrovský stavební boom, takže dominanty města nabobtnají a změní jeho siluetu k nepoznání, v jiných oblastech ale bude vývoj zřejmě spíš stagnovat a hlavně se (jak jinak) rozevřou nůžky mezi chudými a bohatými, takže strmě naroste násilná kriminalita.
číst dále
Pražská pobočka československé Společnosti pro vědy a umění (založené v roce 1958 ve Washingtonu) včera na půdě Senátu předávala své ceny za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Vlastně šlo o předávání odložené: laureáti za rok 2020 tehdy ocenění nemohli převzít kvůli covidovým opatřením. Jedním z těch, kdo si včera do Senátu pro cenu přišli, byl divadelník, hudebník a filmař Jiří Suchý. „Nechci se vychloubat, ale další dvě jsou na cestě!“ okomentoval sklizeň zasloužených cen, které mu současné období přináší.
číst dále
Víte, kolik dostanete za 40 milionů korun informací? Na tuhle otázku si budeme moci brzy odpovědět. Vít Rakušan a jemu podřízené ministerstvo vnitra chystají v této hodnotě plakátovou „informační“ kampaň, která náhodou začíná v září a podobnou náhodou končí po krajských volbách příští rok na podzim. Při téhle příležitosti je nutno připomenout, že když si ministr za vládní peníze platí sebepropagaci, je to hanebné, i když to dělá Babiš, i když to dělá Rakušan. Navíc, pan Rakušan patřil k nejhlasitějším kritikům zneužívání peněz státu pro sebepropagaci vlády ANO. Nyní se snaží (možná i nevědomě?!) z tohoto excesu učinit normu.
číst dále
Musím začít osobním zážitkem. V létě 2004 mi kamarád ze Slovenska řekl: „Tohoto člověka musíš poznat.“ Když jsem se dozvěděl, že jde o Roberta Felixe Lamberga, byl jsem nesmírně potěšen, protože jeho jméno jsem znal z článků Neue Zürcher Zeitung (NZZ), pro které léta psal jako dopisovatel z destinací jako Rio de Janeiro, New York nebo Buenos Aires. Toto nezapomenutelné setkání Lamberg zahájil tím, že mne ohromil svou perfektní maďarštinou, kterou se, jak se ukázalo, naučil od maminky. Ale byl to jen jeden ze třinácti jazyků, jež ovládal. Byl to prostě chlap ze staré školy. Novinář, který většinu své kariéry prožil v době, kdy ještě obsah vítězil nad formou. Dlouho jsme se bavili o budoucnosti tištěných médií a vlastně si už nepamatuji, kdo z nás byl více skeptický. S odstupem času říkám, že jsme byli velcí optimisté.
číst dále
Vedle bojišť kolem Bachmutu a také směru na Melitopol si nelze nevšimnout i dalšího prostoru, kde se válka Ruska proti Ukrajině stále více rozvíjí, a to v oblasti Černého moře. Rusko jej používá k omezování ukrajinské možnosti vyvážet obilí, navíc z lodí ostřeluje i ukrajinské území. Ukrajina si naproti tomu připsala v poslední době hned několik úspěchů v podobě zásahů okupačních plavidel včetně ruské ponorky. Pro obě strany je ovládnutí pobřeží naprosto zásadní. U Ukrajiny je snaha dostat okupační armádu ze svého území vcelku pochopitelná, ruské motivace, zvláště když Rusové mají už jeden přístav v Černém moři, tedy Novorossijsk, jsou pro změnu vedeny snahou mít bezpečné místo pro kotvení svých lodí. V současné době takovým místem Sevastopol úplně není, což je pro ně nepříjemným faktem.
číst dále
Polsko oznámilo, že už neposílá zbraně na Ukrajinu. Přitom to bylo právě Polsko, které bylo největším zastáncem válčící Ukrajiny a vyčítalo západoevropským zemím malou podporu Kyjevu. Polským prohlášením vygradoval polsko-ukrajinský spor, který začal hádkou kolem polského zákazu dovozu ukrajinského obilí do Polska. Co bude dál?
Někdo v tom vidí obnovu historického ukrajinsko-polského nepřátelství, které vygradovalo masakry za druhé světové války. Skutečným důvodem eskalace sporu jsou ale hlavně polské volby, které se mají konat 15. října a které udělaly z polské domácí politiky prioritu. Podpora Ukrajiny proti Rusku (jehož někteří představitelé mluví o tom, že po dobytí Kyjeva by se nezastavili na ukrajinsko-polských hranicích) musí ustoupit před snahou získat pro vládu hlasy zemědělců a těch, kteří začínají mít dojem, že podpory Ukrajiny už bylo dost.
číst dále
Opatření proti covidu-19 drasticky dopadla na českou ekonomiku a podepsala se pod snížení životní úrovně obyvatel FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA
Česká ekonomika má za sebou tři nevydařené roky. V celé Evropské unii jsme nechvalným premiantem – jako poslední jsme se stále ještě nedokázali vrátit ani na předpandemickou úroveň HDP. Ještě zoufaleji vyznívá srovnání reálné spotřeby domácností, která se v tuzemsku propadla až na úroveň roku 2017. Tak drastický propad životní úrovně je ve vyspělém světě nevídaný a ukazuje, jak tvrdě na českou ekonomiku dopadly otřesy posledních let – od covidu-19 přes rozpadlé dodavatelské řetězce až po energetickou krizi a vzedmutí inflační vlny. Z pasti nerůstu nás nakonec nedostal ani skokový nárůst veřejného zadlužení v letech 2020–2023, který v poměru k HDP vystřelil nejrychleji z EU.
číst dále
Těžko přesně odhadnout, co se stane, když se diktátorský režim dostane do potíží, jako se to právě děje s čínským ekonomickým modelem, který se podle amerického profesora Edwarda Luttwaka a jeho textu na UnHerd.com rozpadá nebo je na pokraji bankrotu.
Luttwak vzpomíná, že v knize z roku 1984 předvídal, že mnohé národy SSSR směřují k nezávislosti. Nejen Baltové a Gruzínci, ale třeba i Uzbekové a Tádžikové. Většina západních sovětologů se tomu tehdy smála: prý si Luttwak pletl folklorní kategorie s živoucími národy. Od nošení legračních klobouků k nezávislosti je prý daleko. Za sedm let SSSR oficiálně skončil.
číst dále
Ad LN 18. 9.: Je naraženo! Svátek piva zdražil
Cena piva v Německu a zvlášť na Oktoberfestu už přesáhla možnosti běžných občanů. Na Oktoberfestu se patrně ukazují pouze procovští lidé, kteří jsou ochotni pustit peníze jen proto, aby řekli „byli jsme na Oktobefestu, chachá“. Abudou tak konat, i kdyby vokolí stanů nebyla již žádná německá hospoda arestaurace s německým hotovým jídlem, budou na Oktoberfest chodit v krátkých kalhotách s padacím mostem, aniž postřehnou, že mimo stan jsou jen kebabárny, pizzerie anealkoholické kavárny. Asi tak to bude dál. Ne, ono to tak už je. Začátkem března jsem byl vlakem v Bayreuthu a nenalezl v centru již žádnou německou pivnici ani lidovou německou restauraci. Ano, byl jsem donucen jíst pizzu a k ní pít lahvové pivo, točené neměli, prý je drahé a nevyplatí se narážet. A tak je to všude. Na vsích aby hostinec pohledal. Zato kavárna, kebabárna a pizzerie a v nejlepším případě drahá řecká restaurace na každém rohu. Německo již není.
číst dále
ZÁKONÍK PRÁCE
Reuters
číst dále
PRAHA Skupina České dráhy letos za první pololetí vykázala hrubý zisk 987 milionů korun, což je meziroční zlepšení o téměř dvě miliardy korun. Loni za první půlrok byla skupina ve ztrátě 931 milionů korun a v pololetí naposledy vykázala zisk v roce 2019. K výsledku přispěl návrat lidí do vlaků, zklidnění trhu s energiemi a silnější koruna, uvedly včera ČD.
Podle firmy se zlepšila zejména osobní doprava, která se po třech letech ztrát dostala do zisku. Loni za první pololetí skončila osobní doprava v minusu skoro 1,2 miliardy korun. Zisková byla letos i nákladní doprava.
číst dále
PRAHA Česká pošta zahání dlouhodobou ztrátu prodejem a pronájmem zrušených poboček. Těch má od konce letošního června celkem 77, když se je rozhodla z úsporných důvodů uzavřít. Část z nich se teď chystá prodat.
„Včera například proběhly tři e-aukce na objekty na Praze 4 v ulici Na Strži. Celková vyvolávací cena byla 310,4 milionu korun,“ řekl LN mluvčí České pošty Matyáš Vitík. S tím, že se jedná o první prodej z nedávno zavřených poboček. Státní podnik počítá s tím, že za všechny tři nemovitosti utrží téměř 400 milionů korun. Vítězové aukce nyní budou muset do 30 dní od zaslané upomínky požadované částky zaplatit.
číst dále
Podle návrhu ministerstva průmyslu by vícenáklady, podobně jako v letošním roce, neměli lidé a firmy hradit v cenách elektřiny. Resort financí je ale proti.
PRAHA Vícenáklady spojené s výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů a některých tepláren by podle ministerstva průmyslu a obchodu měl i v příštím roce platit stát. Návrh odeslalo ministerstvo na vládu, kabinet by ho měl projednat 27. září. Ekonomickému deníku to včera potvrdil ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla.
číst dále
TOKIO Skupina investorů vedená společností soukromého kapitálu Japan Industrial Partners (JIP) koupila 78,65 procenta akcií Toshiby. Otevřela tak cestu k tomu, aby se akcie japonského průmyslového konglomerátu po 74 letech stáhly z akciového trhu. Podle dohody by k tomu mohlo dojít už koncem letošního roku. Firma to oznámila ve středu.
Vzhledem k tomu, že skupina teď vlastní více než dvě třetiny firmy, umožňuje jí to dokončit obchod v hodnotě 14 miliard dolarů (zhruba 321 miliard korun) a učinit z Toshiby soukromou společnost, píše zpravodajský server BBC. Kořeny Toshiby sahají až do roku 1875, kdy začínala jako výrobce hodin a mechanických panenek.
číst dále
Před dvěma dny zemřel člen školy českých transformačních ekonomů kolem Václava Klause, bývalý člen Bankovní rady ČNB a vysokoškolský pedagog, profesor Kamil Janáček. Bylo mu 80 let.
Uměl propojit hospodářské vědy s praxí, vzpomínají na Kamila Janáčka jeho souputníci FOTO PROFIMEDIA
PRAHA Kamil Janáček byl po šest desítek let blízkým spolupracovníkem hlavního architekta polistopadové ekonomické transformace, expremiéra a exprezidenta Václava Klause. „Ještě minulý týden mi psal e-mail, že připravuje text o omylech centrálních bank v dnešní inflační době, jestli bychom jej mohli v IVK otisknout. To byl náš poslední kontakt pár dní před jeho nečekanou smrtí,“ řekl včera Klaus LN.
číst dále
Paliva v Česku opět zdražila, litr už stojí přes 40 korun
PRAHA Zdražování pohonných hmot pokračuje, průměrná cena litru benzinu i nafty překročila 40 korun. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 40,48 koruny, před týdnem byl o 43 haléřů levnější. O 1,34 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,22 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, jež ceny sleduje. Podle analytiků zdražování paliv v nejbližší době neskončí, přičemž poroste zejména cena nafty. Analytici to odůvodňují hlavně zdražením ropy kvůli vyšší poptávce a omezeným kapacitám rafinerií. Nejdražší paliva nadále nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 41,59 koruny. Nafta se tam tankuje za 41,22 koruny za litr. Naopak nejlevnější benzin koupí řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr v průměru za 40,02 koruny; nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr stojí 39,90.
číst dále
ZÁPAS
Hanzlíčková na MS medaili nezískala
BĚLEHRAD Zápasnice Adéla Hanzlíčková prohrála na mistrovství světa v opravném pavouku ve váhové kategorii do 68 kg souboj s moldavskou soupeřkou Irinou Rignaciovou a v Bělehradu zůstala bez medaile i účastnického místa na olympijských hrách. Případné vítězství by devětadvacetiletou českou reprezentantku posunulo do duelu o bronz. čtk
číst dále
FOTBALOVÉ POHÁRY
FOTO PROFIMEDIA
PRAHA České fotbalové celky včera úspěšně vstoupily do skupinové fáze evropských pohárů. Nejdřív se v Evropské lize představila Slavia, která ve skupině G porazila v Ženevě tamní Servette bez většího stresu 2:0. Slávistům za vytrvalého lijáku pomohly trefy obránců Masopusta s Ogbuem a švýcarský sok na zvrat neměl. Spartu sice v úvodním utkání skupiny C s Arisem Limassol zmrazil rychlý gól z penalty po faulu Krejčího, domácí kapitán se však vzápětí báječně vykoupil a skóre otočil. Ve druhé půli skóroval i Vitík a hosté z Kypru už jen snížili na 3:2. Plzeň rozehrála Konferenční ligu také doma proti Ballkani. Západočeši se proti kosovskému protivníkovi nadřeli, ale nakonec vyhráli 1:0 po brance Kalvacha a také začali tříbodovým ziskem.
číst dále
To je přesně zápas, který nechcete hrát. Za pět minut se z ráje propadnete do pekla a už to nikdy nemáte šanci změnit. „A víte, že si z toho skoro nic nepamatuju. Když jsem vkročil na stadion, vůbec mi nedocvaklo, že to bylo právě tady,“ vyprávěl Stanislav Vlček.
Osudný moment Eura 2008. Brankář Petr Čech chyboval, Turci pohodlně vyrovnali a pak přidali i postupový gól. FOTO ČTK
Ano, tady v Ženevě se to stalo. U nádherného jezera s vodotryskem, pod výpadovkou na Lyon a pod kolmým kopcem Mont Saleve.
číst dále
Před celnicí Varnsdorf VII zleva Václav Kozel, Jan Teichman a Miroslav Bernard na motocyklech FOTO VHÚ
Rodák ze Svinišťan (* 25. března 1896) na Náchodsku Jan Teichman sloužil na hranicích od srpna 1921 a po třináctiletém manželství konečně očekával tolik vytoužené dítě. Dne 21. září 1938 podlehla československá vláda premiéra Milana Hodži nátlaku Francie a Velké Británie a rozhodla o vydání českého pohraničí nacistickému Německu. Následujícího dne začali henleinovci obsazovat rozsáhlé pohraniční oblasti. Teichman tehdy sloužil u Stráže obrany státu.
číst dále
Politika na ulici: Zahraniční Slováci mobilizují před volbamiSedněte na vlak. Volby nevzdávejte! Parlamentní volby na Slovensku, které se budou konat již příští víkend, se těší mimořádnému zájmu i mezi Slováky, kteří žijí v zahraničí. Pro korespondenční volbu se jich letos registrovalo téměř 73 tisíc, nejvíc, zhruba třetina, z České republiky. Několik tisíc zájemců pocházelo z Velké Británie a Německa. K tomu, aby zahraniční Slováci využili svého volebního práva, je již řadu měsíců vyzývaly nejrůznější skupiny na sociálních sítích, ale i nálepkami v ulicích Prahy. Ty na snímku jsou od grafika, který na sociální síti X vystupuje pod přezdívkou lemon.
číst dále
Před čtvrtstoletím si dívka Maya, vizuálně i jinak velmi povedená směs radžastánské maminky a francouzského tatínka, odvezla z Himálaje do Paříže 62 kilo kamenů. Věděla přesně, kolik vážily, protože si na letišti musela připlatit za extra zavazadlo. Ale stálo to za to. V Paříži si z himálajských šutrů vyrobila zenovou zahrádku, v té medituje a obnovuje svou životní sílu.
Když se o něco podobného letos pokusil kamarád Vláďa, tvrdě narazil. Ocitl se, jak se říká v Americe, mezi kamenem (teda batohem plným kamení) a něčím tvrdým. Konkrétně tvrdým pohledem ouřady na letišti v Himáčal Pradéši, který mu oznámil, že „geologický materiál“ se z Himálaje odvážet nesmí, a na rozdíl od mnoha jiných indických ouřadů se nenechal podmazat. Vláďa musel své úlovky vysypat na smutnou hromádku před letištěm.
číst dále
Přesně třicet let uplynulo od zápasu o titul mistra světa mezi Garrim Kasparovem a Nigelem Shortem, který rozdělil šachový svět. Zápasy o mistra světa jsou vrcholnou šachovou událostí, o jejímž konání pochopitelně rozhoduje Mezinárodní šachová federace FIDE. Jenže před třiceti lety se tehdejší mistr světa Garri Kasparov a jeho vyzyvatel Nigel Short rozhodli sehrát titulový zápas mimo gesci FIDE. Důvodem byly finance – FIDE nebyla schopna zajistit tak vysoký cenový fond, jaký jim nabídl soukromý pořadatel jejich londýnského klání. Tři miliony dolarů byly svodem, kterému oba velmistři podlehli.
číst dále
Nadace Agel, podporující osoby v tíživé životní situaci, tentokrát podala pomocnou ruku 44letému Janu Peškovi z Kamenného Újezdce. Muži, který po nešťastném skoku do vody zůstal upoutaný na invalidní vozík, nadace přispěla částkou 20 tisíc korun na pořízení elektrického přídavného pohonu vozíku. Díky novému pohonu je soběstačnější a má širší možnosti pohybu venku i trávení volného času, a to zejména se svým synem, ale i s přáteli.
„Jsme moc rádi, že budeme moci přispět k upevnění rodinných a přátelských vazeb, které jsou tím nejcennějším, co vlastně jako lidé vůbec můžeme mít,“ uvedla Veronika Dostálová, členka správní rady nadace. „Proto jsme pana Peška finančně podpořili a přejeme mu jen to nejlepší. Věříme, že mu naše podpora pomůže překonat překážky, které se mu postavily do cesty, a umožní mu opět aktivně se účastnit dění v okolí,“ dodala.
číst dále
V důsledku dohody, kterou před 85 lety podepsali v Mnichově vrcholní představitelé Německa, Itálie, Francie a Velké Británie, přestalo existovat Československo ve své původní podobě. Parlamentní demokracie první republiky skončila a země se vydala cestou autoritářského systému. Kýžený mír nevydržel ani rok, vystřídala ho ničivá válka.
Sudetští Němci na známé fotografii odstraňují hraniční sloup mezi Československem a Německem v době po Mnichovské dohodě v září 1938. V důsledku dohody, jež měla Evropě zajistit mír, přišlo Československo celkem o 41 098 km2 svého území. FOTO ČTK
číst dále
číst dále
Odchod čs. jednotek z Ústí nad Labem v říjnu 1938. Symbolicky pod hákovým křížem a znakem Sudetoněmecké strany. FOTO ČTK
Politická a bezpečnostní situace v Československu byla v září 1938 krajně vyhrocená. V Sudetech vypuklo povstání místního německého obyvatelstva podporované Německem. V reakci na to vyhlásila československá vláda 23. 9. 1938 všeobecnou mobilizaci, jež byla přijata s velkým ohlasem a nadšením. Většina české (i slovenské) společnosti byla přesvědčena, že je v právu, a dávala najevo ochotu bránit svou zem. Odhodlání posilovala všeobecně sdílená, a jak se o pár týdnů později ukázalo, i přehnaně optimistická víra ve vojenskou a diplomatickou pomoc západních spojenců. V té obyvatelstvo utvrzovaly i vojenské a politické elity, které však (nebo alespoň jejich část) nehrály s obyvateli Československa v září 1938 zcela čistou hru a ještě před podpisem Mnichovské dohody byly svolné k mnohem větším ústupkům, než veřejně deklarovaly.
číst dále
Předplatné seriálu si můžete objednat na tel. 225 555 533 nebo na webové stránce www.lidovenoviny.cz/mnichov. V ceně je také přístup do digitálního archivu Lidových novin. O žádný díl tak nepřijdete.
číst dále
Pražský rodák a vystudovaný právník Vojtěch Mastný (1874 až 1954) patřil mezi nejvýznamnější diplomaty prvorepublikového Československa. Vystudoval práva na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze a poté studoval ještě Paříži. Do roku 1920 působil v železničním oddělení Zemského výboru v Praze. Úřednickou kariéru zaměnil po vzniku republiky za kariéru diplomatickou a během necelých 19 let své služby zastával tři mimořádně důležité diplomatické posty. Byl vyslancem v Londýně, Římě a od roku 1932 v Berlíně, kde byl svědkem nástupu nacistického režimu. V letech 1936–1937 sehrál důležitou roli při tajných československo-německých jednáních. V září 1938 byl společně s Hubertem Masaříkem vyslán jako československý delegát na konferenci v Mnichově.
číst dále
1938: Modlitba tohoto večera
FOTO ČTK
Bože, který jsi stvořil tuto krásnou zemi, Ty vidíš naši bolest a zklamání.
číst dále