Masopustní hodokvasy

Lidové noviny

Masopustní hodokvasy

Svátek veselí, hudby a především dobrého jídla a pití má své pevné místo v české lidové tradici, dnes je masopust zakořeněn hlavně na vesnicích.

Oslavy fašanku (čili masopustu) ve východomoravské obci Komňa FOTO MAFRA

Masopust nemá s křesťanskou tradicí v pravém slova smyslu nic společného. V kalendáři je ale usazen do období, jež počíná svátkem Tří králů a končí Popeleční středou, která zahajuje půst před Velikonocemi. Ten trvá čtyřicet dní, ale bez nedělí, které se do této doby nezapočítávají. Proto Popeleční středa připadá vždy na čtyřicátý šestý den před velikonoční nedělí. Dlouhá postní doba je také jedním z důvodů, proč masopust vůbec vznikl. Lidé zkrátka měli potřebu si „dát řádně do nosu“ a poveselit se. Proto se s dobou masopustu pojí i zabijačky – produkty z nich se náramně využily.Nejdůležitějšími dny masopustu jsou tučný čtvrtek, masopustní neděle, pondělí a úterý. Úterý bylo vždy považováno za začátek všech masopustních veselí a hlavní roli hrálo, jak jinak, tučné jídlo a dobré pití. Dle tradic by se v tento den neměl nikdo sebeméně omezovat a měl by si dopřát, co jen hrdlo ráčí – díky tomu by pak měla takto činící osoba zůstat silná a zdravá po celý rok.Masopustní neděle a pondělí zase vždy znamenaly neutichající taneční a hudební zábavu, která se konala nejčastěji ve vesnické krčmě. Zajímavé je pondělí se svým „mužovským bálem“. Co to znamená? Do kola se zkrátka mohli pustit pouze ženatí a vdané, ostatním byl přístup na taneční parket přísně upřen.Největší veselí pak obvykle vypuká na masopustní úterý, pouhý den před Popeleční středou, jež letos připadá na 14. února. Tento den dodnes ožívají návsi veselou lidovou hudbou a především průvodem rozličných maškar, které chodí od domu k domu a od obyvatel dostávají výslužku, kterou si potom více či méně spravedlivě rozdělí. Dříve měla každá maska svou symboliku a byly takové, které při průvodu rozhodně nemohly chybět – například postava Masopusta, jakéhosi šaška, oblečeného do barevného kostýmu, nebo biřice, který zastával důležitou organizační funkci – šel před průvodem a zjišťoval, v jakém obydlí jsou vítáni a v jakém nikoli.Další zásadní postavou průvodu byl medvěd – tomu byla přisuzována magická moc přenášet na dívky a ženy plodnost, ty se mu však musely odvděčit tancem. Medvěda doprovázel medvědář, někdy však také Žid, těmto dvěma často dělala společnost maska zvaná bába – ta měla na zádech nůši, z níž trčely nohy dítěte – někdy byl člověk oblečen v kostýmu báby a dítě představovala hadrová panenka, jindy tomu bylo opačně. Nezbytným členem masopustního průvodu byla i takzvaná klibna neboli kobyla. Na ztvárnění kobyly byli vždy potřeba dva lidé – jeden tvořil její předek a držel tyč s hlavou, druhý zadek. Dalšími nedílnými součástmi průvodu byli třeba kat, smrtka, ras či Turek, některé masky měly za úkol karikovat různé špatné lidské vlastnosti.Od konce ledna do počátku února se masopustní veselice konají po celé zemi, určitě i v blízkosti vašeho bydliště.

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Pokud si ho chcete přečíst, můžete si zakoupit toto vydání (včetně příloh) v digitální podobě rychle přes SMS nebo si zakoupit digitální předplatné, aby vám už nic neuniklo. Prohlédněte si také naší nabídku tištěného předplatného nebo akční balíčky.

Zobrazit kompletní nabídku předplatného

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Hlavní výhody:

  • Vždy nejnižší cena
  • Dostupné ve všech zařízeních
  • Pohodlné čtení

Vyberte si vaše předplatné Lidových novin


Digitální vydání Tištěné noviny

Jedno vydání

18 Kč

za aktuální vydání nebo dle výběru z archivu

Předplatné

19 Kč

za první měsíc, pak za 380 Kč měsíčně

PŘEDPLATNÉ
Výběr dnů

95 Kč

měsíčně za předplatné vybraného dne

PŘEDPLATNÉ
Celý týden + DIGI

169 Kč

za první měsíc, každý další měsíc za 555 Kč

Čtení hned teď * * *
Noviny každý den * *
Čtení na tabletech, PC a telefonech * * *
Přístup ke všem magazínům LN * *
Přístup do archivu Archiv je k dispozici od 17.8.2009 * *
Doručení do vaší schránky do 7:30 * *
Věrnostní
program
*
Chci jedno vydání Chci digi předplatné Chci předplatné Chci předplatné

Aktuální akční nabídky

vlevo
vpravo
  • Přijímačky na SŠ
    2024

    Komplexní příprava na přijímací zkoušky.

    OBJEDNAT
  • Předplatné na zkoušku
    3 měsíce

    Vyzkoušejte nezávazně po dobu 3 měsíců všechny výhody předplatného.

    VYZKOUŠET
  • Víkendové
    čtení

    Užijte si volno ve společnosti pátečních a sobotních Lidových novin.

    OBJEDNAT

Pro objednávku předplatného je nutné se zaregistrovat. Následně budete přesměrování na stránku s rekapitulací objednávky, kde je možné si Vaše údaje zkontrolovat či případně změnit.

Noviny s magazínem nebo redakční přílohou dle vašeho výběru

O Lidových novinách

  • Nejstarší deník

    Nejstarší vycházející noviny v ČR, již od roku 1893.

  • Názory a komentáře

    Každý den názory na politiku a ekonomiku od předních komentátorů.

  • Magazín Pátek

    Rozhovory a publicistika na víkend s týdenním programem.

  • Víkendové přílohy

    Pravidelné víkendové přílohy - Orientace a Relax.

  • Věrnostní klub

    Digitální vydání zdarma
    a slevy na MOBIL.cz.

Redakce Lidových novin

  • Petr Bušta

    šéfredaktor

Během studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově pracoval jako sportovní novinář například v týdenících Stadion a Mladý svět, po roce 1989 se specializoval na ekonomické zpravodajství a publicistiku. Spoluzakládal časopis Týden, kde pět let působil jako zástupce šéfredaktora, stejně jako v letech 2000 – 2010 v týdeníku Euro. Kromě ekonomické novinařiny se dlouhodobě věnuje i oblasti gastronomie, která patří k jeho zálibám. Patřil k tvůrcům webu Česká pozice a od roku 2013 byl šéfeditorem a vedoucím vydání Lidových novin. Od 1. února 2021 převzal jejich vedení.
  • Vačkov Veselin

    ředitel redakce

Vystudoval anglistiku a bohemistiku na FF UK a počítačovou lingvistiku na univerzitě v Oxfordu. Ve volném čase běhá dlouhé tratě a jeho novinářská kariéra je dlouhodobě spojená s Lidovými novinami. Začal do jejich zahraniční rubriky přispívat už v roce 1994, později v jejich redakci pracoval více než 12 let. Devět z nich (2000 až 2009) byl jejich šéfredaktorem. Pod jeho vedením Lidové noviny zavedly jako první český deník barevný tisk, uvedly řadu nových příloh a rubrik a prošly celkovou modernizací. V letech 2009 až 2013 byl ředitelem regionů mediální skupiny MAFRA. Od roku 2013 je ředitelem redakce LN. V roce 2014 obhájil na FF UK disertaci na téma Jazyk médií a získal doktorský titul (Ph.D.).
  • Martin Zvěřina

    vedoucí rubriky Názory

  • Michal Pavec

    vedoucí rubriky Domov a Byznys

  • Robert Schuster

    vedoucí rubriky Svět

  • Jana Machalická

    vedoucí rubriky Kultura

  • Petra Smítalová

    vedoucí přílohy Akademie

  • Petr Kamberský

    vedoucí rubriky Orientace

  • Radek John

    vedoucí přílohy Medicína&věda

  • Kateřina Svobodová

    vedoucí přílohy Relax

  • Marie Bordier

    vedoucí magazínu Pátek LN

  • Eva Hlinovská

    vedoucí magazínu Esprit LN

  • Martin Egyed

    vedoucí seriálů Lidových novin





 
Nevíte si rady?