Pokrokáři sní o revoluci

Lidové noviny

Pokrokáři sní o revoluci

SHORT

Čerstvá studie dvou levicově-liberálně orientovaných organizací Visegrad Insight (se sídlem ve Varšavě) a German Marshall Fund načrtla pět možných scénářů společenského vývoje střední Evropy do roku 2025. Publikace, která vznikla v rámci spolupráce středoevropských politologů, byla prezentována v Bruselu v úterý. Studie v jedné z mnoha variant překvapivě počítá i s odchodem Maďarska a Česka z Evropské unie po referendu, na druhou stranu předvídá posílení Polska v rámci EU. Ve střední Evropě by prý vzniklo bezpečnostní vakuum po rozpadu euroatlantického systému bezpečnosti. Autoři nevylučují ani vítězství tzv. iliberální demokracie v  celé EU, počítají ale i s hegemonií tzv. integračních sil a revoluční vlnou ve střední Evropě, již nazývají středoevropské jaro. Hybnou silou této revoluce by podle politologů byla generace narozená po roce 1989, která po vzoru arabského jara či ukrajinského Majdanu vyhlásí válku politikům, kteří se dostali k  moci zhruba před třiceti lety a jejichž nynější kroky na řešení společenských problémů jsou prý překonané. Studie tvrdí, že podobně jako v roce 1980 Solidarita vznikne i toto pokrokové hnutí v Polsku, rozšíří se do dalších zemí střední a východní Evropy a odstraní z cesty zkompromitovanou elitu. Výsledkem těchto změn bude sebevědomá a progresivní střední Evropa, která plně podpoří integrační procesy EU. Na otázku, kdo by revoluční hnutí středoevropského jara ze zahraničí financoval, studie neodpovídá, ale s jistotou můžeme vyloučit, že půjde o zdroje, jež financují bohulibou činnost organizací Visegrad Insight a German Marshall Fund. l Švédská společnost Ingka Holding, provozující síť populárních obchodních domů IKEA, plánuje radikální změny. Kromě investic a vytvoření jedenácti a půl tisíce nových pracovních míst chce část obchodních domů přemístit z periferií do center velkoměst, klást důraz na obchod po internetu a rozšířit nabídku služeb. „Hlavním cílem je, aby nás naši zákazníci mohli kontaktovat kdykoli a kdekoli,“ říká obchodní ředitel Ingka Holding Tolga Öncü.
ISTVÁN LÉKO

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Pokud si ho chcete přečíst, můžete si zakoupit toto vydání (včetně příloh) v digitální podobě rychle přes SMS nebo si zakoupit digitální předplatné, aby vám už nic neuniklo. Prohlédněte si také naší nabídku tištěného předplatného nebo akční balíčky.

Zobrazit kompletní nabídku předplatného

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Hlavní výhody:

 • Vždy nejnižší cena
 • Dostupné ve všech zařízeních
 • Pohodlné čtení

Vyberte si vaše předplatné Lidových novin


Digitální vydání Tištěné noviny

Jedno vydání

18 Kč

za aktuální vydání nebo dle výběru z archivu

Předplatné

19 Kč

za první měsíc, pak za 380 Kč měsíčně

PŘEDPLATNÉ
Výběr dnů

95 Kč

měsíčně za předplatné vybraného dne

PŘEDPLATNÉ
Celý týden + DIGI

169 Kč

za první měsíc, každý další měsíc za 555 Kč

Čtení hned teď * * *
Noviny každý den * *
Čtení na tabletech, PC a telefonech * * *
Přístup ke všem magazínům LN * *
Přístup do archivu Archiv je k dispozici od 17.8.2009 * *
Doručení do vaší schránky do 7:30 * *
Věrnostní
program
*
Chci jedno vydání Chci digi předplatné Chci předplatné Chci předplatné

Aktuální akční nabídky

vlevo
vpravo
 • Přijímačky na SŠ
  2024

  Komplexní příprava na přijímací zkoušky.

  OBJEDNAT
 • Předplatné na zkoušku
  3 měsíce

  Vyzkoušejte nezávazně po dobu 3 měsíců všechny výhody předplatného.

  VYZKOUŠET
 • Víkendové
  čtení

  Užijte si volno ve společnosti pátečních a sobotních Lidových novin.

  OBJEDNAT

Pro objednávku předplatného je nutné se zaregistrovat. Následně budete přesměrování na stránku s rekapitulací objednávky, kde je možné si Vaše údaje zkontrolovat či případně změnit.

Noviny s magazínem nebo redakční přílohou dle vašeho výběru

O Lidových novinách

 • Nejstarší deník

  Nejstarší vycházející noviny v ČR, již od roku 1893.

 • Názory a komentáře

  Každý den názory na politiku a ekonomiku od předních komentátorů.

 • Magazín Pátek

  Rozhovory a publicistika na víkend s týdenním programem.

 • Víkendové přílohy

  Pravidelné víkendové přílohy - Orientace a Relax.

 • Věrnostní klub

  Digitální vydání zdarma
  a slevy na MOBIL.cz.

Redakce Lidových novin

 • Petr Bušta

  šéfredaktor

Během studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově pracoval jako sportovní novinář například v týdenících Stadion a Mladý svět, po roce 1989 se specializoval na ekonomické zpravodajství a publicistiku. Spoluzakládal časopis Týden, kde pět let působil jako zástupce šéfredaktora, stejně jako v letech 2000 – 2010 v týdeníku Euro. Kromě ekonomické novinařiny se dlouhodobě věnuje i oblasti gastronomie, která patří k jeho zálibám. Patřil k tvůrcům webu Česká pozice a od roku 2013 byl šéfeditorem a vedoucím vydání Lidových novin. Od 1. února 2021 převzal jejich vedení.
 • Vačkov Veselin

  ředitel redakce

Vystudoval anglistiku a bohemistiku na FF UK a počítačovou lingvistiku na univerzitě v Oxfordu. Ve volném čase běhá dlouhé tratě a jeho novinářská kariéra je dlouhodobě spojená s Lidovými novinami. Začal do jejich zahraniční rubriky přispívat už v roce 1994, později v jejich redakci pracoval více než 12 let. Devět z nich (2000 až 2009) byl jejich šéfredaktorem. Pod jeho vedením Lidové noviny zavedly jako první český deník barevný tisk, uvedly řadu nových příloh a rubrik a prošly celkovou modernizací. V letech 2009 až 2013 byl ředitelem regionů mediální skupiny MAFRA. Od roku 2013 je ředitelem redakce LN. V roce 2014 obhájil na FF UK disertaci na téma Jazyk médií a získal doktorský titul (Ph.D.).
 • Martin Zvěřina

  vedoucí rubriky Názory

 • Michal Pavec

  vedoucí rubriky Domov a Byznys

 • Robert Schuster

  vedoucí rubriky Svět

 • Jana Machalická

  vedoucí rubriky Kultura

 • Petra Smítalová

  vedoucí přílohy Akademie

 • Petr Kamberský

  vedoucí rubriky Orientace

 • Radek John

  vedoucí přílohy Medicína&věda

 • Kateřina Svobodová

  vedoucí přílohy Relax

 • Marie Bordier

  vedoucí magazínu Pátek LN

 • Eva Hlinovská

  vedoucí magazínu Esprit LN

 • Martin Egyed

  vedoucí seriálů Lidových novin

 
Nevíte si rady?