Po Praze Madrid, na řadě Varšava

Lidové noviny

Po Praze Madrid, na řadě Varšava

Prvního dubnového dne roku 1939 skončil jeden z nejbrutálnějších evropských konfliktů 20. století. Španělská občanská válka se proměnila v mezinárodní bojiště ideologií i „execírplac“ budoucí světové války. Výraznou stopu zanechala i v československé historii.

Memento! Nacisté podporující generála Franka vybombardovali 26. dubna 1937 severošpanělské město Guernica. Stejnojmenný obraz, který pak vytvořil Pablo Picasso, je poctou civilním obětem španělské občanské války. FOTO PROFIMEDIA

V přístavu Alicante na jihozápadě Španělska se 29. března 1939 tísnilo kolem 15 000 lidí, většinou politiků, důstojníků a exponentů poražené republiky. Zoufale a většinou marně čekali na možnost dostat se na jednu z lodí, která by je evakuovala do bezpečí. S ranním rozbřeskem dorazil druhého dne do města generál Gaetano Gambaro v čele italské Vittoriovy divize. Jak podotýká historik Julián Casanova, někteří z republikánů byli zastřeleni na místě, jiní raději volili dobrovolnou smrt, než aby padli do rukou Italů, klíčových spojenců španělských nacionalistů, kteří ve stejnou dobu obsazovali metropoli Madrid.

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Pokud si ho chcete přečíst, můžete si zakoupit toto vydání (včetně příloh) v digitální podobě rychle přes SMS nebo si zakoupit digitální předplatné, aby vám už nic neuniklo. Prohlédněte si také naší nabídku tištěného předplatného nebo akční balíčky.

Zobrazit kompletní nabídku předplatného

Tento článek vyšel v deníku Lidové noviny

Hlavní výhody:

  • Vždy nejnižší cena
  • Dostupné ve všech zařízeních
  • Pohodlné čtení
Digitální vydání

Jedno vydání z archivu

18 Kč

za vydání dle výběru z archivu

Čtení hned teď *
Čtení na tabletech, PC a telefonech *
Chci jedno vydání z archivu
Nevíte si rady?